Trump i Mun zacieśnią współpracę w sprawie Korei Płn.

Świat
Trump i Mun zacieśnią współpracę w sprawie Korei Płn.
PAP/EPA/KIM MIN-HEE/KYODONEWS
Prezydentem Korei Południowej Mun Dze In.

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w środę przez telefon z nowym prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem - poinformował południowokoreański pałac prezydencki. Dodano, że obaj przywódcy zgodzili się na zacieśnianie współpracy w sprawie Korei Północnej.

Rozmowa trwała 30 minut.

 

- Sojusz południowokoreańsko-amerykański jest obecnie ważniejszy niż cokolwiek innego w związku z rosnącymi niepewnościami odnośnie sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim - powiedział prezydent Korei Płd. Trump oświadczył, że problem wokół Korei Płn., choć wymagający, może być rozwiązany - poinformowała strona południowokoreańska.

 

Obserwatorzy przypominają, że podczas kampanii wyborczej Mun zapowiadał renegocjacje zasad współpracy z amerykańską armią w sprawie instalacji systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w południowokoreańskiej bazie w Seongju.

 

Dziennik "Korea Times" cytuje w środę eksperta ds. energii atomowej Siegfrieda S. Heckera, według którego prezydent Trump powinien wysłać do Pjongjangu przedstawiciela, by uniknąć katastrofy nuklearnej. "Sądzę, że pierwsze rozmowy powinny być w formacie dwustronnym i nieformalnym i prowadzone za pośrednictwem prezydenckiego wysłannika rozmawiającego bezpośrednio z Kim Dzong Unem" - powiedział naukowiec mając na myśli przywódcę Korei Płn.

 

- Nie ma takiej kwestii jak ograniczona wojna nuklearna. Eksplozja jakiejkolwiek głowicy jądrowej na Półwyspie Koreańskim byłaby katastrofą na nieopisaną skalę - podkreślił Hecker.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie