PO zawiadamia prokuraturę w sprawie przetargu na śmigłowce

Polska
PO zawiadamia prokuraturę w sprawie przetargu na śmigłowce
PAP/Marcin Obara

- Chcemy bardzo mocno powiedzieć, że wyjaśnienia MON-u, kolejne konferencje MON-u, których państwo także jesteście świadkami, pokazują, że w tej sprawie mamy do czynienia z mataczeniem, z wielokrotnymi kłamstwami - mówił na konferencji prasowej poseł PO Marcin Kierwiński. W środę PO złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na śmigłowce.

Kierwiński dodał, że w ubiegły piątek posłowie PO widzieli w MON dokumenty dot. postępowania przetargowego.

 

- I na podstawie tej wiedzy składamy to doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Tą sprawą i rolą pana Berczyńskiego, ale też rolą pana Macierewicza, powinna się zająć prokuratura; szkoda, że pan minister Ziobro nie zdecydował się na to - powiedział poseł PO.

 

MON: "jeżeli ktoś składa nieprawdziwe zawiadomienie, łamie prawo"

 

- Zapoznamy się z zawiadomieniem posłów PO do prokuratury w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska, jeżeli to zawiadomienie zawiera nieprawdę, podejmiemy stosowne działania - powiedział w środę wiceszef MON Michał Dworczyk.

 

Dworczyk zauważył, że politycy Platformy zapowiadali wcześniej, iż złożą wniosek do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez ministra obrony Antoniego Macierewicza, w związku z ujawnieniem tajemnic polskiego wojska. Dworczyk zapewnił, że nie jest prawdą - jak twierdzi PO - że Macierewicz bezprawnie udostępnił klauzulowane dokumenty Wacławowi Berczyńskiemu.

 

- Jeżeli ktoś świadomie zgłasza nieprawdziwe zawiadomienie do prokuratury, łamie prawo. W tym momencie naszym obowiązkiem jest zgłoszenie takiej informacji stosownym organom. Niestety posłowie PO nie chcieli mi przekazać tego zawiadomienia (do prokuratury), my się z nim zapoznamy, jeżeli to zawiadomienie zawiera nieprawdę, (...) podejmiemy stosowne działania - zapowiedział Dworczyk.

 

PO: osoby niezweryfikowane miały dostęp do akt

 

Po piątkowej wizycie w MON politycy PO mówili m.in., że do akt związanych z postępowaniem przetargowym na śmigłowce mieli dostęp: dr Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz - osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

 

W poniedziałek PO złożyła wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dając polskiej prokuraturze 48 godzin, aby z urzędu zajęła się sprawą przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez szefa MON Antoniego Macierewicz, w związku z ujawnieniem tajemnic wojska.

 

MON: odpowiemy wnioskiem o ściganie posłów PO

 

Tego samego dnia MON zapowiedziało, że jeśli PO zawiadomi prokuraturę ws. rzekomego przekroczenia uprawnień przez szefa resortu obrony - w związku z ujawnieniem tajemnic wojska - ministerstwo złoży wniosek o ściganie posłów PO za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

 

- My to doniesienie dzisiaj składamy i groźby pana ministra Macierewicza pod naszym adresem nas na pewno nie przestraszą; ta sprawa musi zostać wyjaśniona do końca - powiedział Kierwiński.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie