Nowe zdjęcia Jowisza. Internauci wybrali cel dla kosmicznej sondy, a potem sami "obrobili" surowe fotografie

Technologie
Nowe zdjęcia Jowisza. Przetworzyli je internauci
Galeria zdjęć (4)

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaprosiła internautów do wspólnej obróbki zdjęć Jowisza. Fotki pstryka spektrometr JunoCam, w który wyposażona jest sonda Juno. Od roku krąży wokół planety, a obróbką zdjęć zajmują się m.in. użytkownicy serwisu poświęconego tej misji. Rezultaty można oglądać na stronie internetowej i głosować na najlepsze zdjęcia.

Sonda Juno okrąża Jowisza, piątą w kolejności od Słońca i największą planetę Układu Słonecznego, po orbicie, której pokonanie zajmuje 53 dni.

 

Zdjęcia wykonywane są w tej cześci przelotu, w której orbiter przybliża się do powierzchni planety. Fotografie wykonywane są w wąskim pasie nad obszarem przelotu, a ich liczbę ogranicza pojemność pokładowej pamięci.

 

Głosowanie w internecie

 

Dlatego NASA zachęca internautów do głosowania. Specjaliści podają, nad którymi ciekawymi obszarami Jowisza będzie przelatywać sonda w fazie fotografowania.

 

Do wyboru są różne miejsca na planecie, np. Wielki Czerwony Pas, Nieregularność Gazowa, Kolorowy Pas, Południowa Strefa Tropikalna, Cukierek Carla Sagana, są także lokalizacje w okolicy biegunów Jowisza.

 

Na wybrane przez specjalistów NASA miejsca można oddać swój głos. W konkretnym przelocie wybrane są te okolice, które zdobyły największą popularność.

 

Użytkownicy przetwarzają fotografie

 

Surowe fotografie miejsc, na które głosowali internauci są publikowane w serwisie. Użytkownicy mogą je pobrać, a następnie przetworzyć za pomocą wybranego oprogramowania do obróbki cyfrowej.

 

Potem użytkownik może opublikować swoją pracę na stronie misji Juno, aby inni użytkownicy mogli się z nimi zapoznać.

 

Misja za miliard dolarów

 

Swoją misję (kosztującą 1,1 mld dolarów) sonda rozpoczęła w sierpniu 2011 roku. Po drodze pokonała niemal 3 mld kilometrów.

 

Już wcześniej do Jowisza doleciały sondy Voyager, Pioneers, Galileo, Ulysses, Cassini i New Horizons, która rok temu, dotarła do Plutona. Większość z nich ma wyznaczone inne cele, a Jowisza po drodze tylko mijała. Jowisza okrążał jedynie Galileo (a nawet wprowadził w jego atmosferę próbnik z aparaturą pomiarową).

 

NASA zdecydowała, że Juno będzie okrążała Jowisza przez rok. W tym czasie ma przesyłać na Ziemię zdjęcia - najlepsze zbliżenia powierzchni tej planety, jakie kiedykolwiek wykonano. Zdjęcia Jowisza przekazywały już co prawda niektóre sondy czy Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Naukowcy liczyli jednak na to, że najlepsze zdjęcia dopiero trafią w ich ręce. Tak też sie stało.

 

Przesłanie zdjęcia z JunoCam na Ziemię trwa 48 minut. Zdjęcia internautów pokazujemy w fotogalerii.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze