Nowe zdjęcia Jowisza. Internauci wybrali cel dla kosmicznej sondy, a potem sami "obrobili" surowe fotografie

Technologie
Nowe zdjęcia Jowisza. Przetworzyli je internauci
Galeria zdjęć (4)
Tak wyglądają surowe, nieobrobione przez internautów klatki przesłane przez sondę Juno na Ziemię.

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaprosiła internautów do wspólnej obróbki zdjęć Jowisza. Fotki pstryka spektrometr JunoCam, w który wyposażona jest sonda Juno. Od roku krąży wokół planety, a obróbką zdjęć zajmują się m.in. użytkownicy serwisu poświęconego tej misji. Rezultaty można oglądać na stronie internetowej i głosować na najlepsze zdjęcia.

Sonda Juno okrąża Jowisza, piątą w kolejności od Słońca i największą planetę Układu Słonecznego, po orbicie, której pokonanie zajmuje 53 dni.

 

Zdjęcia wykonywane są w tej cześci przelotu, w której orbiter przybliża się do powierzchni planety. Fotografie wykonywane są w wąskim pasie nad obszarem przelotu, a ich liczbę ogranicza pojemność pokładowej pamięci.

 

Głosowanie w internecie

 

Dlatego NASA zachęca internautów do głosowania. Specjaliści podają, nad którymi ciekawymi obszarami Jowisza będzie przelatywać sonda w fazie fotografowania.

 

Do wyboru są różne miejsca na planecie, np. Wielki Czerwony Pas, Nieregularność Gazowa, Kolorowy Pas, Południowa Strefa Tropikalna, Cukierek Carla Sagana, są także lokalizacje w okolicy biegunów Jowisza.

 

Na wybrane przez specjalistów NASA miejsca można oddać swój głos. W konkretnym przelocie wybrane są te okolice, które zdobyły największą popularność.

 

Użytkownicy przetwarzają fotografie

 

Surowe fotografie miejsc, na które głosowali internauci są publikowane w serwisie. Użytkownicy mogą je pobrać, a następnie przetworzyć za pomocą wybranego oprogramowania do obróbki cyfrowej.

 

Potem użytkownik może opublikować swoją pracę na stronie misji Juno, aby inni użytkownicy mogli się z nimi zapoznać.

 

Misja za miliard dolarów

 

Swoją misję (kosztującą 1,1 mld dolarów) sonda rozpoczęła w sierpniu 2011 roku. Po drodze pokonała niemal 3 mld kilometrów.

 

Już wcześniej do Jowisza doleciały sondy Voyager, Pioneers, Galileo, Ulysses, Cassini i New Horizons, która rok temu, dotarła do Plutona. Większość z nich ma wyznaczone inne cele, a Jowisza po drodze tylko mijała. Jowisza okrążał jedynie Galileo (a nawet wprowadził w jego atmosferę próbnik z aparaturą pomiarową).

 

NASA zdecydowała, że Juno będzie okrążała Jowisza przez rok. W tym czasie ma przesyłać na Ziemię zdjęcia - najlepsze zbliżenia powierzchni tej planety, jakie kiedykolwiek wykonano. Zdjęcia Jowisza przekazywały już co prawda niektóre sondy czy Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Naukowcy liczyli jednak na to, że najlepsze zdjęcia dopiero trafią w ich ręce. Tak też sie stało.

 

Przesłanie zdjęcia z JunoCam na Ziemię trwa 48 minut. Zdjęcia internautów pokazujemy w fotogalerii.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie