Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Wzrosną ceny owoców i warzyw. Głównie przez fatalną pogodę

Polska

Niskie temperatury i nocne przymrozki spowodowały już duże straty wśród rolników i sadowników. Plony będą niższe, a to przełoży się na wzrost cen w sklepach. Najbardziej podrożeją owoce. Oprócz tego więcej zapłacimy także za ogrzewanie.

Największe straty z powodu pogody są w sadownictwie. Przemarzły m.in. uprawy czereśni, gruszy czy jabłoni. W sklepach będzie drożej, np. za kilogram truskawek możemy zapłacić nawet 9 zł. Rok temu można było je kupić średnio za 6 zł za kilogram.

 

Bardzo mocno podrożeją czereśnie. W czerwcu cena może dojść nawet do 20 zł za kilogram tych owoców. Rok temu w Warszawie czereśnie kosztowały około 10-12 zł za kilogram.

 

Zdrożeją podstawowe warzywa

 

Nieco mniej niż owoce zdrożeją warzywa. Średnio ceny pójdą w górę o około 10 procent. Niektóre warzywa mocno podrożały już od świąt wielkanocnych. Na przykład za kapustę płacimy już 100 procent więcej, a za ziemniaki 20 procent.

 

Wzrosną ceny podstawowych warzyw takich jak marchew oraz cebula.

 

Ceny owoców i warzyw przeanalizował reporter Polsat News Michał Stela.

 

 

Za ogrzewanie zapłacimy więcej

 

Z powodu zimna wciąż nie skończył się sezon grzewczy. To oznacza, że za ogrzewanie mieszkań i domów zapłacimy więcej. W stosunku do ubiegłego roku będzie to średnio o 9 procent więcej - obliczyli analitycy Open Finance.

 

 

polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie