Amnesty International: uwolnić zatrzymanych za posiadanie symboli komunistycznych

Świat
Amnesty International: uwolnić zatrzymanych za posiadanie symboli komunistycznych
PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Ukraiński oddział organizacji Amnesty International zaapelował do władz tego kraju o uwolnienie osób zatrzymanych podczas demonstracji 9 maja za posiadanie zakazanych prawem symboli komunistycznych - informują w środę ukraińskie media.

Organizacja uznała, że zakaz używania takiej symboliki "narusza prawo obywateli do wolności wypowiedzi, a zatrzymania pokojowych uczestników demonstracji, to ze strony ukraińskich władz krok w stronę ograniczenia wolności słowa i pokojowych zgromadzeń".

 

Zatrzymano blisko 90 osób

 

Zdaniem ukraińskiej Amnesty zatrzymania i zakaz używania symboliki radzieckiej są niedopuszczalne.

 

"Wszyscy zatrzymani demonstranci powinni być uwolnieni. Domagamy się także skutecznego i obiektywnego śledztwa w sprawie wszystkich przypadków zastosowania przemocy w trakcie wtorkowych demonstracji" - podkreśliła organizacja.

 

Ukraińska policja poinformowała w środę, że podczas demonstracji z okazji Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w całym kraju zatrzymano blisko 90 osób.

 

Symbole komunistyczne są na Ukrainie nielegalne

 

Policja nie uściśliła, ile osób zostało zatrzymanych w związku z wykorzystywaniem symboli komunistycznych, które zgodnie z obowiązującymi od 2015 r. ustawami są na Ukrainie nielegalne na równi z symbolami nazistowskimi.

 

Oficjalne obchody zakończenia II wojny światowej od trzech lat odbywają się na Ukrainie 8 maja i znane są one jako Dzień Pamięci i Pojednania. 9 maja nadal pozostaje jednak w tym kraju świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie