Zmarła prof. Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog i stypendystka WHO

Technologie
Zmarła prof. Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog i stypendystka WHO
Sasha.melnikov/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Z profesorem Alfredem Marchioninim (1899-1965)

W dniu 8 maja 2017 zmarła prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog światowej sławy, ekspert w badaniach nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Była prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (1962-1982 i 1987-1995) oraz kierownikiem Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (1950-1990).

Prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska urodziła się 7 września 1920 w Warszawie. Studiowała medycynę na Uniwersytecie we Lwowie 1938-1939, a następnie w Akademii Medycznej we Frunze.

 

Laureatka prestiżowych nagród

 

Po studiach uczyła się w Wydziale Patologii Skóry w Akademii Nauk ZSRR w Leningradzie, a od 1946 roku była asystentem w Klinice Dermatologicznej w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1949 roku otrzymała Stypendium World Health Organization i pracowała jako asystent w University of Pensylwania w Filadelfii.

 

Rozprawę doktorską pt. "Cechy histologiczne odczynów skórnych na tuberkulinę i wyciągi z prątków gruźlicy" obroniła z wyróżnieniem w 1950 r. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 1951 roku, a tytuł profesora w 1954. Była laureatką wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym nagrody Roberta Kocha. Otrzymała również Maria Duran Medal, jedno z najbardziej znaczących wyróżnień, którym International Society of Dermatology honoruje się kobiety - liderki światowej dermatologii.

 

Wpływ wirusów HPV na rozwój nowotworów

 

Jej największe osiągnięcia były związane z badaniami nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Przez wiele lat zajmowała się również badaniami nad patogenezą twardziny i diagnostyką chorób pęcherzowych. Wprowadziła nowe metody diagnostyczne w tych chorobach.

 

Była honorowym członkiem 46 Towarzystw Dermatologicznych w różnych krajach.

 

Była wychowawcą wielu pokoleń dermatologów-wenerologów, promotorem 69 prac doktorskich, opiekunem 24 prac habilitacyjnych i wychowawcą 15 profesorów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie