Trump zatwierdził dostawy broni dla kurdyjskich milicji w Syrii

Świat
Trump zatwierdził dostawy broni dla kurdyjskich milicji w Syrii
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził dostawy broni dla kurdyjskich milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) walczących z Państwem Islamskim (IS) w Syrii - podały we wtorek agencje, powołując się na oficjalne źródła w Białym Domu.

- Finansowanie w celu dostarczenia pomocy YPG zostało zatwierdzone - powiedział anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji. - Zatwierdzenie wchodzi w życie natychmiast, ale termin dostaw broni pozostaje do określenia - dodał.

 

Nie sprecyzował, jaki rodzaj broni ma zostać dostarczony; wiadomo że już wcześniej USA dostarczyły uzbrojenia Kurdom w Syrii. AP pisze, że chodzi o "cięższą broń".

 

Nowe dostawy uzbrojenia mają być wsparciem kurdyjskich bojowników w prowadzonej przez nich operacji, która ma na celu odbicie z rąk dżihadystów ar-Rakki, nieformalnej stolicy IS w Syrii. Oczekuje się, że decyzja Białego Domu przyspieszy tę ofensywę.

 

Mimo sprzeciwu Turcji

 

Agencja AP zaznacza, że decyzja Trumpa zapadła mimo ostrego sprzeciwu Turcji; uważa ona YPG za ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest ugrupowaniem terrorystycznym. Tymczasem w Syrii YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych, koalicji kurdyjsko-arabskiej do walki z dżihadystami.

 

Turcja jest zdecydowanie przeciwna współpracy Amerykanów z Kurdami w Syrii i Iraku, oskarża też siły YPG o to, że usiłują stworzyć kurdyjskie państwo na północy Syrii.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie