Święczkowski: w prokuraturze zmianę przeprowadziliśmy, teraz czas na sądy

Polska
Święczkowski: w prokuraturze zmianę przeprowadziliśmy, teraz czas na sądy
Polsat News

Prokuratura powinna stać się organem konstytucyjnym - powiedział we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Ocenił, że w przeciwnym wypadku "kolejne rządy będą próbować znowu znacznie osłabić polską prokuraturę".

Święczkowski był pytany w PolskimRadiu24 o współpracę prokuratury z sądami. Jego zdaniem problemem jest "struktura polskiego sądownictwa, jego funkcjonalność". Podkreślił, że w Polsce "jest w zasadzie najwięcej sędziów w Europie, a najgorsze wyniki, jeżeli chodzi np. o jakość i szybkość prowadzenia postępowań i zaufanie obywateli".

 

- Niewątpliwie polskie sądownictwo wymaga głębokiej zmiany. W prokuraturze tę głęboką zmianę przeprowadziliśmy, a teraz czas na polskie sądy - powiedział.

 

"Orzekają sędziowie młodzi, niedoświadczeni"

 

- Na przykład bardzo istotną kwestią jest zajęcie się sytuacją, w której prokuratorzy z pionu do zwalczania przestępczości korupcyjnej i zorganizowanej, czyli Prokuratury Krajowej wydziałów zamiejscowych, kierują akty oskarżenia do sądów rejonowych. Czyli prokuratorzy z poziomu Prokuratury Krajowej kierują sprawy do sądów rejonowych, gdzie orzekają sędziowie młodzi, jeszcze niedoświadczeni - powiedział.

 

Ocenił też, że "w konstytucji powinna znaleźć się polska prokuratura".

 

"Prokuratura powinna być organem konstytucyjnym"

 

- Prokuratura powinna stać się organem konstytucyjnym. W tej chwili nie jest organem konstytucyjnym i niestety lata 2009-2010 doprowadziły do takich zmian w polskiej prokuraturze, kiedy był tzw. niezależny prokurator generalny i niestety doprowadziło to do całkowitego paraliżu tej bardzo istotnej instytucji państwa. Jeżeli prokuratura nie znajdzie się w konstytucji, to obawiam się, że kolejne rządy będą próbować znowu znacznie osłabić polską prokuraturę, po to żeby można było dużo łatwiej, skuteczniej robić różne "deale przestępcze" - powiedział.

 

Święczkowski zwrócił także uwagę, że "immunitet sędziowski jako jeden z niewielu immunitetów jest bezpośrednio ujęty w konstytucji".

 

- Należałoby się głęboko zastanowić, czy w takiej postaci ten immunitet powinien funkcjonować- dodał.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie