Schetyna i Kierwiński: "Nie jesteśmy za tym, żeby szeroko otwierać granice europejskie"

Polska

Nagranie rozmowy reportera z szefem PO umieściła na profilu na Twitterze TVP Info. Schetyna mówi w nim, że jest przeciwny przyjęciu uchodźców w Polsce. Inny członek zarządu PO Marcin Kierwiński potwierdził w Polsat News, że skoro powiedział to Schetyna, to "Schetyna jest szefem PO". Rzecznik partii Jan Grabiec odpowiadał, że "politycy PiS wysyłają »dziennikarzy«, bo boją się prawdziwej debaty".

- Czy jest pan za przyjęciem uchodźców do Polski? - pyta na nagraniu reporter TVP Info Grzegorza Schetynę.

 

Schetyna: "Jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski"

 

- Nie. Jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski. Dziękuję. - odpowiada Schetyna.

 

- Czy zatem jest to oficjalne stanowisko Platformy? - dopytuje reporter.

 

- Tak, tak. To jest oficjalne stanowisko PO - odpowiedział lider PO.

  

 

Reporterka Polsat News uzyskała komentarz innego członka zarządu Platformy Obywatelskiej Marcina Kierwińskiego, jednocześnie szefa PO w Warszawie.

 

 - Tego typu decyzje muszą być przede wszystkim uzgodnione z całą Unią Europejską. To musi być jedna wspólna polityka dla UE. Ale tak, do tej polityki migracyjnej należy podchodzić bardzo ostrożnie. Z jednej strony starać się budować rozwiązanie wspólne dla całej Europy, z drugiej budować takie, które jest maksymalnie bezpieczne i akceptowalne dla Polaków - powiedział Kierwiński.

 

Zapytany, czy to oficjalne stanowisko PO, odpowiedział: - Skoro mówił to Grzegorz Schetyna to Grzegorz Schetyna jest szefem Platformy.

 

"Nie jesteśmy za tym, aby szeroko otwierać granice"

 

- Platforma z jednej strony chce być solidarna, a więc chce walczyć mocno o to, aby polityka migracyjna europejska była wspólna, bo to jest bardzo ważne, ale z drugiej strony oczywiście nie jesteśmy za tym, aby szeroko otwierać granice europejskie - podkreślił Kierwiński.

 

Poproszony o komentarz do wypowiedzi Schetyny szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział, że stanowisko Platformy w kwestii uchodźców się nie zmieniło.

 

- Mówiliśmy o tym wcześniej, że jeżeli kiedykolwiek, jacykolwiek uchodźcy do Polski trafią, to muszą być wcześniej sprawdzeni przez nasze służby, to mają być raczej kobiety z dziećmi, a nie młodzi, dorodni mężczyźni, którzy nie uciekają tutaj przed wojną - powiedział Neumann.

 

Podkreślił, że rozmowy o uchodźcach w Europie dopiero się zaczynają i że formy pomcy dla tych ludzi mogą być różne. - Być może finasowanie obozów czy też pomoc w ewakuacji niektórych z tych ludzi do innych krajów - powiedział szef klubo PO.

 

 

Wcześniej nagranie skomentował także Jan Grabiec z PO.

 

Na konferencji prasowej we wtorek Schetyna odnosząc się do sprawy przyjęcia imigrantów ocenił, że "nie ma żadnych decyzji, które wymagają natychmiastowych działań".

 

Schetyna pyta premier Szydło o uchodźców

 

- Jest pytanie, czy będziemy uczestniczyć w rozmowie na temat solidarnego działania Unii Europejskiej w tej kwestii - dodał Schetyna.

 

- Jest pytanie, czy rząd PiS będzie angażował się w pomoc dla obozów uchodźczych w Libanie, Jordanii i w Turcji, jest pytanie czy podejmie współpracę z UE, czy będzie realizował oczekiwania finansowania procesu wyjazdu, czy odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów ich zamieszkania. To są pytania, które ja dzisiaj zadaję premier Szydło - mówił Schetyna.

 

PAP. polsatnews.pl

 

 

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie