Prokurator krajowy: nie rozumiem ekscytacji opozycji. Prokuratura zajmuje się zakończeniem negocjacji offsetowych

Polska
Prokurator krajowy: nie rozumiem ekscytacji opozycji. Prokuratura zajmuje się zakończeniem negocjacji offsetowych
Polsat News

- Jestem zdziwiony wystąpieniem posłów PO; prokuratura w ramach śledztwa dot. przetargów na Caracale zajmuje się także tym niewielkim wątkiem związanym z zakończeniem negocjacji offsetowych - powiedział we wtorek w Polskim Radiu24 prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

W poniedziałek PO złożyła wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dając polskiej prokuraturze 48 godzin, aby z urzędu zajęła się sprawą przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez szefa MON, w związku z ujawnieniem tajemnic wojska.

 

Według posłów do akt związanych z postępowaniem na śmigłowce - Caracale - dostęp mieli: były szef podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński, jego zastępca Kazimierz Nowaczyk i b. szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej Misiewicz - osoby, które - zdaniem PO - nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

 

Informacjom tym zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Zapowiedziało, że jeśli PO zawiadomi prokuraturę ws. rzekomego przekroczenia uprawnień przez szefa resortu obrony - w związku z ujawnieniem tajemnic wojska - ministerstwo złoży wniosek o ściganie posłów PO za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

 

"Jestem bardzo zdziwiony"


- Bardzo jestem zdziwiony takim wystąpieniem posłów partii opozycyjnej, dlatego że przecież prokuratura w ramach wielkiego śledztwa dotyczącego przetargów na Caracale zajmuje się także tym niewielkim wątkiem związanym z odstąpieniem od negocjacji offsetowych, ich zakończeniem, a także ewentualną rolą w tym wszystkim pana prof. Berczyńskiego. W związku z powyższym zupełnie nie rozumiem tej ekscytacji, egzaltacji posłów Platformy Obywatelskiej - komentował Święczkowski.

 

Przypomniał, że śledztwo ws. zakupu śmigłowców dla wojska toczy się w szczecińskiej prokuraturze, gdzie został powołany specjalny zespół, który zajmuje się tą sprawą.

 

"Śledztwo dotyczy samego zawarcia kontraktu na zakup Caracali"


- W tej chwili zakończyli proces zbierania materialnych dowodów, rozpoczyna się proces przesłuchiwania świadków i w planie śledztwa jest także wątek związany z panem Berczyńskim - powiedział.


- Ale przede wszystkim (...) to śledztwo dotyczy samego zawarcia kontraktu na zakup Caracali na kwotę ponad 13 mld zł - zaznaczył Święczkowski.

 

"Są sygnały o oszustwach związanych z nieruchomościami w Łodzi i Krakowie"

 

Święczkowski powiedział, że cały czas są zgłaszane nowe zawiadomienia o przestępstwach związanych z reprywatyzacją nieruchomości. - Tych postępowań jest olbrzymia ilość, ok. 100, duża część z tych postępowań trafiła do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu - zaznaczył.

 

Poinformował, że część tych postępowań zostało przekazanych do prokuratur okręgowych regionu wrocławskiego. Postępowania związane z reprywatyzacją prowadzi też prokuratura warszawska.

 

Święczkowski powiedział, że do prokuratury docierają sygnały o podobnych oszustwach w innych miastach Polski, np. Łodzi i Krakowie.

 

"Setki milionów złotych, jeśli nie miliardy"

 

Pytany o skalę wyłudzeń związanych z nieruchomościami, powiedział: "Nie chcę określać skali finansowej, ale w moim przekonaniu są to bardzo olbrzymie sumy pieniędzy przekraczające setki milionów złotych, jeżeli nie miliardy". - Ale oczywiście w tej chwili nie mamy określonych żadnych kwot, nie mamy określonych wartości tych nieruchomości, to musi trwać - zaznaczył.

 

Powiedział, że tzw. afera reprywatyzacyjna jest jedną najdłużej trwających afer gospodarczych w ostatnich latach. - W moim przekonaniu w latach poprzednich, od 2007 r., mieliśmy do czynienia z tak wielką falą wielu afer, oszustw, prób wyłudzeń pieniędzy, że sprawa reprywatyzacji warszawskiej jawi się jako jeden z wątków wielkiej fali wyłudzeń i oszustw - ocenił

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie