Premier o debatach: niech PO najpierw odpowie na cztery pytania

Polska
Premier o debatach: niech PO najpierw odpowie na cztery pytania
PAP/Radek Pietruszka

Jeżeli Grzegorz Schetyna i PO chcą rozmawiać o programie, to najpierw powinni odpowiedzieć na cztery proste pytania, które zostały im zadane - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło. To odpowiedź na ofertę Platformy zorganizowania cyklu debat PO-PiS.

Liderzy PO zaproponowali we wtorek cykl debat między politykami Platformy a ministrami rządu Beaty Szydło i z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

Na początek miałaby się odbyć rozmowa między wicepremierem Mateuszem Morawieckim, a głównym ekonomistą PO, prof. Andrzejem Rzońcą na temat gospodarki i finansów publicznych. Kolejne debaty miałyby dotyczyć m.in. spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Na koniec z Kaczyńskim miałby debatować Schetyna.

 

Cztery pytania od rzeczniczki PiS

 

Premier Szydło zapytana na wtorkowej konferencji prasowej o ofertę Platformy najpierw zaznaczyła, że nie przypomina sobie, by otrzymała taką ofertę od lidera tej partii. Później wyraziła oczekiwanie, by Platforma najpierw odpowiedziała na cztery pytania dotyczące jej programu, sformułowane w ubiegłym tygodniu przez rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek. Dotyczyły one podwyższenia wieku emerytalnego, planów ograniczenia lub zlikwidowania programu 500 plus, likwidacji CBA i IPN oraz woli przyjęcia imigrantów.

 

- Myślę, że najważniejszą sprawą dzisiaj dla pana Grzegorza Schetyny i Platformy, jeżeli oni chcą rozmawiać o programie, to powinni przede wszystkim odpowiedzieć na cztery proste pytania, które zostały im zadane i do dzisiaj odpowiedzi na nie nie słyszeliśmy - oświadczyła szefowa rządu.

 

- Więc jeżeli mamy rozmawiać na temat programów, to przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na te proste pytania - dodała.

 

Rafalska: jeśli będzie projekt, jestem gotowa do dyskusji

 

Premier podkreśliła przy tym, że dla niej najważniejsza jest konsekwentna realizacja programu rządu.

 

- Dla mnie najważniejsze jest to, że ja realizuję konsekwentnie program, który przygotował rząd. Program przynosi efekty - powiedziała Szydło.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapytana, czy chciałaby stanąć do takiej debaty z kimś z Platformy, odpowiedziała, że nie zna programu polityki społecznej PO.

 

- Takiego programu nie ma, w związku z tym nie mamy o czym dyskutować - uznała szefowa resortu pracy. - Jeżeli będzie poważny projekt i konkretne rozwiązania, to jestem gotowa do merytorycznej dyskusji. Póki co, takich rozwiązań nie widzę - dodała Rafalska.

 

Schetyna i szef klubu PO Sławomir Neumann podtrzymali we wtorek swe wcześniejsze deklaracje o woli likwidacji IPN i CBA oraz zmian w programie 500 plus. Na pytanie o wiek emerytalny nie odpowiedzieli wprost. W sprawie przyjęcia imigrantów, lider PO skierował natomiast pytanie do premier Szydło, czy jej rząd będzie "uczestniczyć w rozmowie na temat solidarnego działania Unii Europejskiej" w kwestii uchodźców.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie