Nowacka: Schetyna podważa wiarygodność PO

Polska

Burza po wypowiedzi lidera PO Grzegorza Schetyny, że jego partia jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Zdaniem Barbary Nowackiej z Inicjatywy Polskiej, Schetyna w ten sposób podważa wiarygodność swojego ugrupowania. Z kolei Michał Stasiński z Platformy powiedział w programie "Tak czy Nie", że jego partia nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców, którzy nie spełnią odpowiednich warunków.

Program prowadziła Agnieszka Gozdyra.

 

Lider PO Grzegorz Schetyna zapytany przez reportera TVP Info poinformował, że jest przeciwny przyjmowaniu uchodźców do Polski. Dopytywany potwierdził, że jest to stanowisko partii. Inny polityk PO Marcin Kierwiński wkrótce potem potwierdził, że Platforma nie jest za tym, aby szeroko otwierać granice europejskie. Z kolei Sławomir Neumann powiedział, że "mówimy o stanowisku Platformy w sprawie przyjmowania nielegalnych imigrantów". Jeszcze niedawno była premier Ewa Kopacz zapewniała o konieczności realizacji kwot uchodźców przyjętych przez panstwa Wspólnoty, których Polska powinna przyjąć u siebie.

 

Prowadząca program Agnieszka Gozdyra przypomniała, że wczesniej zmieniały się stanowiska PO dotyczące m.in. podwyższania płacy minimalnej oraz związków partnerskich.

 

"Straszne, niezrozumiałe wypowiedzi" Platformy

 

- Wszystkie te wypowiedzi są straszne i zupełnie niezrozumiałe. Jeżeli przyjmujemy, że naszym wspólnym celem, polityków i polityczek opozycji i społeczeństwa demokratycznego, obywatelskiego jest odsunięcie PiS od władzy, to tego na pewno nie zrobi się wprowadzając taki chaos komunikacyjny i tak samemu sobie przecząc - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).

 

- Grzegorz Schetyna potwornie podważa wiarygodność Platformy Obywatelskiej w każdym z tych aspektów - powiedziała Nowacka. - Z zaskoczeniem dowiedziasłam się, że będą kwoty nielegalnych imigrantów, jak twierdzi pan Neumann, co jest kompletną bzdurą, bo cały czas rozmawiamy o uchodźcach - powiedziała polityk Inicjatywy Polskiej. - I tego będzie dotyczył podział kwot - dodała.

 

"Nieprzygotowani do debat"

 

Debatę o płacy minimalnej z udziałem PO nazwała "trywializującą". Jej zdaniem płaca minimalna to dobre narzędzie skorelowane ze średnimi dochodami, dostosowane do gospodarki. Według niej odpowiedzialny polityk patrzy na rynek pracy i nie może powiedzieć "my tego nigdy nie zrobimy, albo zrobimy to tak bardzo".

 

- Płaca minimalna powinna w Polsce rosnąć o tyle, aby ludzie chcieli tutaj pracować i nie ubywało nam pracowników. Trzeba pamiętać, że im więcej ludzi zarabia dobrze, tym bardziej napędzają rynek i tym więcej mają przedsiębiorcy, aby im więcej płacić - stwierdziła Nowacka.

 

- Wygląda na to, że Platforma dopomina się debat, a nie jest do nich przygotowana - stwierdziła Agnieszka Gozdyra.

 

- Nie mam takiego wrażenia - powiedział Michał Stasiński.

 

- To jest pan jedyny - powiedziała Nowacka.

 

"Nie rozmawiać na polu wytyczonym przez PiS"

 

Zapytany o to, czy Platforma Obywatelska jest za przyjmowaniem uchodźców jej poseł odpowiedział: - Na jakim polu się poruszamy? Na polu przygotowanym przez PiS. Wypowiedż dla telewizji publiczej oznacza montaż materiału, w którym wypowiada się poseł PiS Tarczyński, który mówi: "jesli zagłosujecie na nich, to przyjedzie tutaj 200 tys. islamskich uchodźców, którzy będą gwałcić Polki, matki, siostry" - powiedział Stasiński.

 

- Nie możemy rozmawiać o uchodźcach i imigrantach na polu wytyczonym przez PiS - powiedział parlamentarzysta. - Rozróżniamy pomiędzy migrantami i kwotami. Wiemy, że są takie tendencje, zwłaszcza południa Europy, aby narzucać pewne kwoty. Na pewno POnie zgodzi się, aby przyjmowac tych, którzy nie spełnią warunków. Tutaj się nic nie zmieniło - powiedział poseł PO.

 

- Ja usłyszałem dokładne potwierdzenie stanowiska, które Platforma ma, i które jest dla mnie jasne - powiedział Stasiński.

 

- Więc ze zdania "Platforma jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców" zrozumiał pan coś przeciwnego - powiedziała Barbara Nowacka. - Zaskakujące - dodała.

 

"Polityk powinien narzucać sposób myślenia"

 

- Po to jest sie politykiem, aby nie tylko dobrze wypaść w mediach publicznych, ale po to, żeby narzucać  pewien sposób myślenia i stać za ideami, dla których się do polityki włączyło - powiedziała Barbara Nowacka.

 

- Jeżeli dla Grzegorza Schetyny ważniejszy jest przekaz w telewizji publicznej, który zobaczy, bo ktoś go tam skrytykuje, a nie faktyczne przekazanie stanowiska swojej partii, swojego zaplecza europejskiego, a w końcu samego siebie jako człowieka, no to mamy do czynienia z takim zimnym, cwaniackim pojmowaniem życia publicznego, żeby jak najszybciej uzyskaćc określony efekt polityczny. Żeby tu się nie spalić. Oglądaliśmy to przez tyle lat - zarzuciła posłowi PO Nowacka.

 

- Pan przed chwilą będąc w Nowoczesnej sam krytykował Platformę za dokładnie to samo. Za cynizm i za poświęcanie wartości, również fundamentalnych (...), na rzecz szybkiego zysku. Rozumiem, że pan zmienił zdanie - powiedziała Nowacka.

 

Michał Stasiński nie zgodził się i zaznaczył, że ponad 70 procent Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców. Wspomniał przy tym o pisowskiej rewolucji, która niszczy państwo.

 

"Spryt polityczny" Platformy

 

- Jeżeli nie wykażemy się sprytem politycznym. Jeżeli będziemy jak partia Razem, która nie przekroczyła 5 procent w szczycie czarnego protestu, ponieważ przekaz nie dotrze do nikogo, to nawet najlepsza idea nie sprzeda się. I tu nie ma mowy o zaprzeczaniu ideom - powiedział Stasiński.

 

- Jeżeli 70 procent Polaków będzie za karą śmierci, to Platforma może się wtedy wykazać sprytem? Powiedzieć: "tak, my jesteśmy za karą śmierci"? - spytała Barbara Nowacka.

 

- A może wykazać się sprytem mówiąc: "nie przyjmiemy tych wszystkich uchodźców wojennych, którzy tracą domy, tracą życie, tracą  najblizszych, nie przyjmiemy ich, bo jesteśmy cwani, ale będziemy mniej cwani w innej sprawie? - dodała Nowacka. - Tak się nie robi polityki. Polityk to nie jest ktoś, kto patrzy na sondaż i tak reaguje. Polityk przekonuje do swojej wizji - dodała polityk Inocjatywy Polskiej.

 

- To co musimy zrobić, to podjąć poważną merytoryczną dyskusję, o tym, w jaki sposób Polska odniesie się do problemów i wyzwań, jakie pojawią się, kiedy w Polsce będzie coraz więcej przybyszów z innych krajów. W jaki sposób będziemy prowadzić politykę integracji, w jaki sposób będziemy dbać o nasze bezpieczeństwo - stwierdziła Nowacka.

 

"Sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców to poziom Korwina"

 

- Powiedzenie "nie przyjmiemy uchodźców", to jest zejście do poziomu Korwinna-Mikke i jemu podobnych w debacie publicznej - powiedziała Barbara Nowacka.

 

- Trochę przekręciła pani sens mojej wypowiedzi - powiedział Michał Stasiński.

 

- A pan usiłuje przekręcić sens wypowiedzi Grzegorza Schetyny - odparowała Nowacka.

 

Pytanie o zaufanie do programu PO

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: "czy byłbyś w stanie zaufać programowi Platformy Obywatelskiej?".

 

"Tak" odpowiedziało 34,8 proc. głosujących. Na "nie" było 65,2 proc. użytkowników.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie