Neumann: posłowie PO nie ulękną się gróźb kierowanych pod ich adresem

Polska
Neumann: posłowie PO nie ulękną się gróźb kierowanych pod ich adresem
PAP/Jacek Turczyk

- To jest rzecz absolutnie skandaliczna i przypomina wschodnie, białoruskie, czy rosyjskie metody traktowania opozycji i nigdy tego nie zaakceptujemy - mówił szef PO Grzegorz Schetyna o zapowiedziach MON.

MON zapowiedziało w poniedziałek, że jeśli PO zawiadomi prokuraturę ws. rzekomego przekroczenia uprawnień przez szefa resortu obrony - w związku z ujawnieniem tajemnic wojska - ministerstwo złoży wniosek o ściganie posłów PO za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

 

Jak zaznaczył szef klubu PO Sławomir Neumann, poseł kiedy widzi nieprawidłowości ma nie tylko prawo, ale ma obowiązek powiadomić organy ścigania.

 

Wniosek ws. Caracali

 

W poniedziałek PO złożyła wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dając prokuraturze 48 godzin, aby z urzędu zajęła się sprawą przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez szefa MON, w związku z ujawnieniem tajemnic wojska.

 

Według posłów do akt związanych z postępowaniem na śmigłowce - Caracale - dostęp mieli: były szef podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński, jego zastępca Kazimierz Nowaczyk i b. szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej Misiewicz - osoby, które - zdaniem PO - nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa

 

"To jest rzecz bezprecedensowa w historii wolnej Polski"


- Posłowie PO pokazują największą prawdopodobnie aferę w III RP, aferę Macierewicza związaną z działalnością pana Berczyńskiego i jego wpływu na przetarg caracali dla wojska. Platforma Obywatelska zgłasza prokuratorowi generalnemu problem i oczekujemy, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie przestraszy się Antoniego Macierewicza i sam zacznie prowadzić śledztwo. Jeśli tego nie zrobi zapowiedzieliśmy, że złożymy oficjalne doniesienie do prokuratury - podkreślił Neumann

 

- Na tę naszą zapowiedź mamy reakcje straszenia naszych posłów sprawą w prokuraturze za to, że złożymy takie doniesienie. To jest rzecz bezprecedensowa w historii wolnej Polski - zaznaczył przewodniczący klubu PO.

 

Dodał, że, "nie zdarzyło się nigdy, żeby urzędnicy straszyli obywateli, posłów tym, że wskazując nieprawidłowości będą sami ścigani przez prokuraturę - podkreślił.

 

"Albo strach, albo dowód na bolszewickie myślenie o sprawiedliwości"


Neumann podkreślił, że za czasów rządów Platformy Obywatelskie wielokrotne doniesienie do prokuratury kierowane przez Antoniego Macierewicza czy innych polityków PiS nigdy nie spotkały się z taką reakcją.


- To jest rzecz nieprawdopodobna, albo wielki strach, który panuje w Ministerstwie Obrony Narodowej powoduje tak absurdalne zachowania, albo to jest dowód na te bolszewickie myślenie o sprawiedliwości - zaznaczył Neumann.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie