IS ścięło pojmanego w Syrii funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu

Świat
IS ścięło pojmanego w Syrii funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu
Zdjęcie ilustracyjne, Flickr/Day Donaldson

Państwo Islamskie (IS) opublikowało we wtorek materiał wideo przedstawiający ścięcie osoby określanej jako funkcjonariusz rosyjskich służb wywiadowczych - podał amerykański ośrodek monitorujący strony dżihadystyczne, SITE. Mężczyzna miał być pojmany w Syrii.

Jak pisze agencja Reutera, doniesień SITE nie skomentowało dotychczas rosyjskie ministerstwo obrony ani Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

 

Trwający 12 minut materiał w języku rosyjskim opublikowano w dniu, w którym Rosjanie obchodzą 72. rocznicę zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej. Na nagraniu klęczący mężczyzna wzywa innych rosyjskich agentów do poddania się. Wideo zawiera też sceny pokazujące domniemane następstwa rosyjskich bombardowań w Syrii.

 

Niepewna autentyczność nagrania


Według agencji Reutera, autentyczność tego materiału nie jest pewna. Nie wiadomo, kiedy też doszło do egzekucji mężczyzny.

 

Rosja wspiera w konflikcie syryjskim reżim prezydenta Baszara el-Asada. Moskwa tłumaczy, że celem jej działań w Syrii jest m.in. walka z dżihadystami z IS oraz innych ugrupowań. Według ministerstwa obrony Rosji od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji w Syrii we wrześniu 2015 roku, zginęło w tym kraju ok. 30 rosyjskich żołnierzy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie