Defilada wojskowa w Moskwie. Rosjanie świętują zwycięstwo nad Niemcami

Świat

Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęła się we wtorek defilada wojskowa z okazji 72. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej. W defiladzie, skromniejszej niż w ostatnich latach, bierze udział ponad 10 tys. żołnierzy i oficerów. - Siły zbrojne Rosji zdolne są odeprzeć wszelką potencjalną agresję - zapewnił we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.

- Rosyjski żołnierz gotów jest także dziś, jak i we wszystkich czasach (...) do wszelkich ofiar dla swojej ojczyzny i swojego narodu - podkreślił Putin.

 

W krótkim wystąpieniu Putin mówił również, że obecna rzeczywistość wymaga od Rosji wzmacniania potencjału obronnego. Ocenił także, że skuteczna walka z terroryzmem i ekstremizmem wymaga konsolidacji społeczności międzynarodowej. - Jesteśmy otwarci na taką współpracę - zapewnił prezydent.

 

Defilady w 30 miastach

 

Podczas defilady przejedzie przez Plac Czerwony około 114 jednostek sprzętu bojowego. Nad Moskwą pojawią się 72 samoloty i śmigłowce. Po raz pierwszy zostanie pokazany na Placu Czerwonym sprzęt wojskowy przeznaczony do użycia w Arktyce.

 

Łącznie w defiladach wojskowych w blisko 30 miastach Rosji ma uczestniczyć we wtorek ponad 90 tysięcy żołnierzy.

 

Defilada na Placu Czerwonym odbywa się z nieco mniejszym rozmachem, niż było to w poprzednich dwóch latach. Najznaczniejszą od 1991 roku była defilada w roku 2015, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

 

PAP, fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV, wideo: Reuters

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze