Wyciek gazu w chińskiej kopalni węgla. Nie żyje 18 górników

Świat
Wyciek gazu w chińskiej kopalni węgla. Nie żyje 18 górników
Reuters

Osiemnastu górników zginęło w niedzielę w rezultacie wycieku gazu w kopalni węgla kamiennego w środkowych Chinach - poinformowały w poniedziałek chińskie media państwowe.

Do wypadku doszło w kopani węgla Jilinqiao w prowincji Hunan w niedzielę około godziny 11 czasu lokalnego, kiedy 55 górników znajdowało się wewnątrz szybu górniczego - sprecyzowała agencja Xinhua.

 

Zdołano uratować 37 górników. Policja zatrzymała osoby odpowiedzialne za doprowadzenie do wypadku - podała japońska agencja prasowa Kyodo.

 

Nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i redukcja kosztów

 

Chiny są największym producentem węgla na świecie i krajem, który zużywa najwięcej tego surowca. W tamtejszych kopalniach często dochodzi do wypadków, głównie ze względu na nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i redukcję kosztów, co czasami ma związek z korupcją w lokalnych władzach.

 

Co roku w katastrofach górniczych w ChRL ginie około 1000 osób, chociaż liczba ta spadła nieco w ciągu ostatniej dekady za sprawą podjętych w ostatnich latach działań: poprawy warunków bezpieczeństwa i zamknięcia małych, bardziej niebezpiecznych kopalń. Władze ChRL zapowiedziały zamknięcie ponad tysiąca przestarzałych zakładów wydobywczych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie