Wiceszef MSZ spotkał się z b. więźniami obozu Mauthausen-Gusen oraz Polonią

Świat
Wiceszef MSZ spotkał się z b. więźniami obozu Mauthausen-Gusen oraz Polonią
PAP/Jakub Kamiński

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak spotkał się w poniedziałek z byłymi więźniami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen oraz Polonią w ambasadzie RP w Wiedniu. W trakcie spotkania wręczył również Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyła także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, ambasador Polski w Wiedniu Artur Lorkowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

 

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że wydarzenia z II wojny światowej oraz okresu powojennego mają dla niego wspólny mianownik. - Tym mianownikiem jest poczucie odpowiedzialności za Polskę, walka za Polskę, cierpienie za Polskę, poczucie, że bycie patriotą jest czymś ważnym w naszym życiu, czymś definiującym nas - mówił.

 

"Apeluję o dokonanie wyboru bycia patriotą"  

 

Jak podkreślił, obecnie również należy bronić dobrego imienia Polski. Zaapelował do obecnej na spotkaniu Polonii. - W obecności bohaterów tutaj siedzących II wojny światowej i Solidarności apeluję o dokonanie tego wyboru bycia patriotą w czasach współczesnych w XXI wieku, troskę o dobre imię Polski, obronę dobrego imienia Polski i dbanie o polską kulturę, tradycję, historię, język i skuteczne przekazywanie tego wielkiego dziedzictwa - dodał wiceszef MSZ.

 

Dziedziczak odznaczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Krzyżem Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce: Tadeusza Jaskulskiego, Piotra Radowskiego i Mirosława Wojnarowskiego.

 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podkreśliła, że dzięki działalności byłych więźniów, MSZ i ambasadora Polski w Wiedniu Artura Lorkowskiego udało się przełamać fakt zepchnięcia obozu KL Gusen „do prywatnej pamięci". - Otóż tak dzisiaj już nie jest, to nie jest nasz prywatny problem, jesteśmy nie tylko Polakami, jesteśmy Europejczykami i domagamy się pewnych standardów upamiętnień, które są przyjęte w Polsce i w Europie - powiedziała Gawin.

 

- Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Austrii poda nam dokładny termin wykupu pozostałości obozu koncentracyjnego KL Gusen, a zwłaszcza placu apelowego, dlatego że w taki sposób MSW realizuje swoje zobowiązania, że bierze pełną odpowiedzialność za miejsca męczeństwa, także miejsca męczeństwa Polaków - podkreśliła wiceminister kultury.

 

"Dzięki waszej inspiracji udało mi się tutaj coś zdziałać"

 

Ambasador Polski w Wiedniu Artur Lorkowski podziękował za obecność i współpracę byłym więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen. - Dzięki waszej inspiracji, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki przykładowi, który otrzymywaliśmy od was, udało mi się tutaj coś zdziałać w ciągu tych ostatnich czterech lat - mówił.

 

Lorkowski podkreślił, że we wtorek w Akademii Dyplomatycznej zaprezentowany zostanie koncept utworzenia w Gusen Europejskiego Centrum Edukacyjnego im. Henryka Sławika. - Po to, aby to miejsce, w którym zabijana była inteligencja europejska dzisiaj kształciło nowe elity europejskie - dodał ambasador Polski w Wiedniu.

 

W trakcie spotkania w ambasadzie RP w Wiedniu upamiętniono również zmarłego pod koniec kwietnia byłego wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Mauthausen prof. Stanisława Leszczyńskiego.

 

Po południu Jan Dziedziczak wraz z ambasadorem Arturem Lorkowskim uda się z wizytą na wzgórze Kahlenberg, gdzie złoży wieniec przy tablicy poświęconej królowi Janowi III Sobieskiemu, który z Kahlenbergu w 1683 roku dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami.

 

Złożenie kwiatów i uroczysta msza

 

W sobotę polska delegacja na czele z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleną Gawin wzięła udział w uroczystościach przy Memoriale KL Gusen, w których uczestniczył także prezydent Austrii Alexander van der Bellen. W niedzielę natomiast delegacja uczestniczyła w centralnych uroczystościach 72. rocznicy wyzwolenia obozu KL Mauthausen, gdzie złożyła kwiaty na placu apelowym i wzięła udział w uroczystej mszy świętej.

 

W poniedziałek Dziedziczak i Gawin zainaugurowali w Instytucie Polskim w Wiedniu dwudniową konferencję "Europejskie elity intelektualne pod okupacją niemiecką 1939-1945".

 

Konferencja zorganizowana przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytut Polski w Wiedniu przy współpracy MSZ i MKiDN to kolejny element obchodów 72. rocznicy wyzwolenia KL Mauthausen i KL Gusen. Potrwa ona do wtorku i biorą w niej udział historycy i badacze z różnych państw.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie