Waszczykowski: mamy nadzieję, że Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy

Polska
Waszczykowski: mamy nadzieję, że Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy
Polsat News

- Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Waszczykowski poinformował też, że w ciągu "kilku-kilkunastu" tygodni zostanie powołany polski ambasador w Paryżu.

Szef polskiego MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą pogratulował Macronowi wyborczego zwycięstwa.

 

"Zagranie co najmniej niezręczne"


Waszczykowski został zapytany, jakie są polskie oczekiwania wobec nowego prezydenta Francji. 

 

- Oczekujemy przede wszystkim, że odejdzie już prezydent Francji od retoryki wyborczej, która rozumiem, była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi. Uważam, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła - odparł szef polskiej dyplomacji.

 

- Natomiast zakładamy, że w czasie pobytu jak najpilniejszego, w czasie wizyty w Polsce - choć mamy świadomość, że nie musi to być pierwszy kraj, który odwiedzi - (Macron) wyjaśni też, niekoniecznie publicznie, ale w rozmowie, bądź to z panem prezydentem lub panią premier, to swoje podejście do niektórych reform UE - dodał Waszczykowski.

 

- Tutaj liczymy na odejście od retoryki kampanijnej i przystąpienie do poważnych rozmów, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji jaka jest w tej chwili w UE, która jest spowodowana nie tylko Brexitem, ale też pewnymi problemami, jakie napotkała integracja europejska - mówił minister spraw zagranicznych.

 

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,1 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9 proc. oddanych głosów.

 

"W ciągu czerwca, najdalej lipca" nowy ambasador we Francji

 

Pytany, kiedy zostanie powołany polski ambasador we Francji, Waszczykowski odpowiedział, że nowy ambasador Polski "będzie w Paryżu w ciągu kilku- kilkunastu tygodni".

 

- Kandydat na to stanowisko uzyskał już agrement władz francuskich, ma również wszelkie zgody władz polskich. Czeka go jeszcze spotkanie z komisją sejmową, wydanie przez nią opinii. Mam nadzieję, że w ciągu czerwca, najdalej lipca pojawi się nowy ambasador, który spotka się z nową administracją zarówno prezydencką jak i rządową, która po wyborach we Francji pojawi się również w Paryżu - powiedział szef MSZ.

 

Augusto Santos Silva powiedział z kolei, że portugalski rząd nie wyraża swojego stanowiska jeśli chodzi o wewnętrzne sprawy polityki francuskiej. Podkreślił jednak, że te wybory miały też nieco inny wymiar, dotyczący zaufania Francuzów do UE. - Na szczęście zwyciężyło zaufanie do Unii Europejskiej - powiedział Silva.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie