"W maju przyszłego roku Wieża Zegarowa będzie godnym tłem". Dyrektor Zamku Królewskiego odpowiedział Pawłowicz

Polska
"W maju przyszłego roku Wieża Zegarowa będzie godnym tłem". Dyrektor Zamku Królewskiego odpowiedział Pawłowicz
Polsat News/Facebook.com/Krystyna Pawłowicz

"Flaga łopocze dumnie na tle koszmarnie zniszczonych, zmurszałych, odpadających od ogromnych zacieków tynków zegarowej wieży. Jakby zawieszano flagę na ruinach odbitego z rąk wroga budynku. Czy ktoś z Zamku Królewskiego lub Kancelarii Prezydenta ogląda te żenujące zdjęcia?" - pytała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz w Święto Flagi. Dyrektor Zamku zapewnił, teraz że wieża będzie wyremontowana.

"A co robi prezydent Warszawy? Jak zwykle na złość?" - napisała na Facebooku Pawłowicz.


Jak podkreśliła, "taka »uroczysta« ekspozycja Flagi RP łamie ustawę o godle i barwach narodowych nakazującą godne i w godnym otoczeniu wystawianie polskich barw".


Przypomniała, że "to już kolejna uroczystość upokarzająca polska Flagę na Zamku Królewskim. W ubiegłym roku też tak było" (pisownia oryginalna - red.).


"To wasza kompromitacja"


Jednocześnie zaproponowała że "może powinniśmy zrzucić się na otynkowanie wieży zamkowej,albo w przyszłości nie zawieszać tam polskiej Flagi.Bo to równie niegodne,jak komorowski orzeł z białej czekolady.Albo gorzej" (pisownia oryginalna - red.).


"Opiekunowie Zamku i Flagi RP - zróbcie coś,bo to wasza kompromitacja !!!" - zaapelowała posłanka PiS.

 


"Podzielam opinię Pani Poseł"


W poniedziałek posłanka na swoim profilu na Facebooku udostępniła pismo od dyrektora Zamku Królewskiego dr. hab. Przemysława Mrozowskiego, który podziękował jej "za troskę okazaną Zamkowi Królewskiemu w Warszawie".


"Podzielam opinię Pani Poseł - stan elewacji Wieży Zegarowej jest daleki od doskonałości, ale defekty renowacji przeprowadzonej przez laty ujawniły się dopiero w 2014 r., gdy całą naszą uwagę i środki finansowe kierowaliśmy na remont elewacji wschodniej Zamku połączony z wymianą stolarki okiennej, której stan zagrażał wnętrzom Zamku" - wytłumaczył dyrektor.


Jak wyjaśnił, dyrekcja zamku przystąpiła do przygotowania programu prac konserwatorskich i wykonania projektu, który musi być uzgodniony z władzami miasta i konserwatorem zabytków, przygotowany będzie także kosztorys renowacji.


"Czekamy tylko na decyzję Konserwatora Zabytków"


"Obecnie jesteśmy na końcowym etapie prac przygotowawczych: Pan Premier, prof. Piotr Gliński przyznał już Zamkowi dotację na realizację konserwacji. Czekamy tylko na decyzję Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy i niezwłocznie przystąpimy do przetargu, aby wyłonić ich wykonawcę" - poinformował dyrektor.


"Jestem przekonany, że w maju przyszłego roku Wieża Zegarowa będzie godnym tłem uroczystości Święta Flagi" - dodał w odpowiedzi na zarzuty posłanki Krystyny Pawłowicz.

 

 

polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie