W Kielcach ruszył punkt kontroli autokarów wycieczkowych

Polska
W Kielcach ruszył punkt kontroli autokarów wycieczkowych
Pixabay.com/zdj. ilustracyjne

Sprawność techniczną autokarów i stan psychofizyczny kierowców pojazdów, przewożących m. in. dzieci i młodzież na wycieczki i letni wypoczynek, można sprawdzić w punkcie kontrolnym, uruchomionym w poniedziałek w Kielcach.

Punkt, w którym kontrole pojazdów prowadzą policjanci i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, działa w centrum Kielc - na parkingu obok stadionu, przy ul. ks. Piotra Ściegiennego.

 

Maj i czerwiec to popularne miesiące, w których organizowane są zbiorowe wyjazdy uczniów - na wycieczki i tzw. "zielone szkoły". W punkcie będą też kontrolowane autokary, przewożące na wyjazdy turystyczne dorosłych pasażerów.

 

"Stan autokarów jest coraz lepszy"


Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, akcja - ważna dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży - ma charakter profilaktyczny. - Chodzi nam przede wszystkim o to, aby świadomość kierowców, właścicieli firm przewozowych i rodziców była coraz większa. Chcemy aby rodzice wiedzieli, że mogą prosić o skontrolowanie autokaru, przewożącego ich dzieci - dodała.

 

- Stan autokarów jest coraz lepszy - potwierdzają to cykliczne badania. Coraz więcej dbamy o to, aby autobusy były dobrze wyposażone i miały odpowiedni stan techniczny. Te działania co roku przynoszą oczekiwane rezultaty - ocenił I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Artur Bielecki.

 

Nie wcześniej niż dwa dni przed wyjazdem


Jak tłumaczył Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Waldemar Wiedeński, poza sprawdzaniem stanu technicznego pojazdu kontrolowane będą dokumenty, jakie powinien przy sobie posiadać kierowca oraz to, czy jest on trzeźwy. Sprawdzane będzie także wyposażenie pojazdu i czas pracy kierowcy.

 

- Prosimy, by nie podstawiać autokarów wcześniej, np. na dwa dni przez wyjazdem. Dlatego jest to stały punkt kontroli, aby kierowcę i autokar sprawdzić na dany moment, tuż przed samym wyjazdem - wyjaśniał Wiedeński.

 

Niesprawne światła, nietrzeźwy kierowca


W ubiegłym roku w punkcie kontrolowano dziennie 3-4 autobusy. Były przypadki, w których nie dopuszczono samochodów do jazdy. Zdarzyła się sytuacja, w której kierowca nie był trzeźwy. Najczęstsze usterki autokarów, jakie wskazywali kontrolerzy, to niesprawne światła i wycieki płynów eksploatacyjnych pojazdów.

 

Punkt kontrolny będzie czynny do 23 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 6-10. Od 24 czerwca będzie czynny przez siedem dni w tygodniu, aż do połowy lipca. Jeśli przez pozostałe wakacyjne tygodnie nadal będzie zainteresowanie kontrolami, działalność kieleckiego punktu zostanie przedłużona.

 

Kierowca dostanie protokół kontroli


Organizatorzy wyjazdów nie muszą wcześniej zgłaszać chęci sprawdzenia pojazdów, jeżeli jednak wyjazd ma się odbyć w innych godzinach, należy zadzwonić pod numery telefonów: 41 349-37-07 lub 997.

 

Dowodem na to, że sprawdzony pojazd może udać się w dalszą trasę, będzie przekazany kierowcy protokół kontroli.

 

Świętokrzyscy policjanci przypominają, że wolę sprawdzenia autokaru oraz stanu psychofizycznego kierowcy przed planowanym wyjazdem, można zgłosić telefonicznie z każdego miejsca w kraju. Należy wtedy skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformować o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie