Umorzono śledztwo ws. przywłaszczenia autorstwa strategii rozwoju

Polska
Umorzono śledztwo ws. przywłaszczenia autorstwa strategii rozwoju
Polsat News

Lokalne programy rewitalizacji i strategie rozwoju to część porządku prawnego, nie chroni ich prawo autorskie - uznała prokuratura i umorzyła śledztwo ws. zapożyczeń, które znalazły się w dokumentach sporządzonych dla samorządu Blachowni z podobnych dokumentów dla innych gmin.

Informację o umorzeniu postępowania, zainicjowanego przez osobę prywatną, przekazał w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

 

Prokuratorzy badali, czy przy tworzeniu dokumentów dla Blachowni doszło do przywłaszczenia autorstwa lokalnych programów rewitalizacji oraz strategii rozwoju gmin Łagów, Wojnicz i Zakliczyn.

 

Jak wskazał autor doniesienia, wykorzystano je w Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Blachownia na lata 2016-2025 oraz Strategii Rozwoju Gminy Blachownia na lata 2016-2030.

 

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie nie stwierdziła w działaniu samorządu Blachowni znamion przestępstwa.

 

- Przyczyną umorzenia śledztwa jest uznanie, iż dokumenty te nie są chronione prawem autorskim. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowią przedmiotu tego prawa akty normatywne i ich urzędowe projekty. Lokalne programy rewitalizacji oraz strategie rozwoju gmin, na mocy uchwał rady gminy, stają się częścią lokalnego porządku prawnego - wskazał prok. Ozimek.

 

Umorzone śledztwo dot. oszustwa


Umorzeniem zakończyło się także śledztwo dotyczące oszustwa na szkodę gminy Blachownia - chodziło o wprowadzenie w błąd pracowników urzędu gminy i uzyskanie 38,5 tys. zł za opracowanie programu rewitalizacji i strategii rozwoju.

 

- W umowie zawartej przez gminę Blachownia z wykonawcą brak jest bowiem zastrzeżeń, iż nie może on korzystać z innych opracowań - wyjaśnił Ozimek.

 

Prokuratura nie znalazła też podstaw do uznania, że urzędnicy z Blachowni nie dopełnili obowiązków służbowych poprzez bezkrytyczne przyjęcie opracowań do realizacji i wypłatę wynagrodzenia. Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. Zażalenie na tę decyzję mogą złożyć gminy Łagów, Wojnicz i Zakliczyn, a także Blachownia.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie