Szef rosyjskiego MSZ złoży wizytę w USA w dniach 9-11 maja

Świat
Szef rosyjskiego MSZ złoży wizytę w USA w dniach 9-11 maja
PAP/EPA/Mauri Ratilainen

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w dniach 9-11 maja złoży wizytę roboczą w USA; na 10 maja zaplanowano w Waszyngtonie jego rozmowy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem - poinformowało w wydanym w poniedziałek komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Szefowie dyplomacji Rosji i USA przedyskutują "kluczowe problemy międzynarodowe i aktualne kwestie w stosunkach dwustronnych" - zapowiedział w oświadczeniu rosyjski resort. Dodał, że Ławrow następnie uda się na spotkanie Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce.

 

Ze swej strony Departament Stanu USA poinformował, że Tillerson ma zamiar przedyskutować z Ławrowem "zabiegi na rzecz zmniejszenia przemocy, zapewnienia pomocy humanitarnej dla narodu syryjskiego, a także przygotowania gruntu pod polityczne uregulowanie konfliktu" w Syrii. Departament Stanu dodał, że szefowie dyplomacji będą też rozmawiać o Ukrainie.

 

"Aktywizacja dialogu"

 

W miniony piątek Ławrow i Tillerson przeprowadzili rozmowę telefoniczną na temat konfliktu w Syrii. 2 maja Kreml zapowiedział "aktywizację dialogu" szefów dyplomacji obu krajów na temat możliwości wzmocnienia rozejmu w Syrii.

 

Tillerson złożył wizytę w Moskwie w dniach 11-12 kwietnia. W trakcie jego rozmów z Ławrowem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem uzgodniono, że zostanie powołana grupa robocza, która zajmie się opracowaniem sposobów uregulowania "najbardziej drażliwych kwestii w stosunkach dwustronnych" obu krajów.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze