"Smutna żaba" nie żyje. Jej twórca nie chciał, żeby była wiązana z polityką

Kultura
"Smutna żaba" nie żyje. Jej twórca nie chciał, żeby była wiązana z polityką
Desert Island/Twitter.com

Matt Furie, twórca żaby Pepe, narysował w weekend ilustrację, na której umieścił bohatera komiksu "Boy's Club" w trumnie. Wcześniej rysownik skarżył się na zawłaszczenie ilustracji przez politykę (m.in. prawicowy ruch alt-right). "To, że Pepe stał się symbolem hejtu, uważam za szalone. Pepe to miłość" - pisał Furie jeszcze zanim zdecydował się symbolicznie zakończyć żywot znanej z internetu żaby.

Jak podkreślił autor komiksu "Boy's Club", jego zamysłem było stworzenie neutralnego bohatera, "pokojowej żaby" bez sympatii politycznych. W artykule dla "Time" przypominał też, że dostawał propozycje stworzenia kreskówek z bohaterami komiksu, ale odrzucił je, ponieważ chciał mieć pełną kontrolę nad swoją twórczością.

 

Rysunkową żabę przywłaszczyli sobie jednak internauci. Najpierw wykorzystywali jej wizerunek, żeby przekazać, że dobrze się czują, np. po egzaminie. Później obrazki wyrażały wiele innych emocji i udostępniano je w niezliczonych kontekstach. Na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieszczali je celebryci, m.in. Katy Perry i Nicki Minaj.

 

Pepe - polityk mimo woli

 

- To było przed 2016 rokiem, kiedy kultura włączyła Internet w wybory, głównie po to, żeby przyciągnąć pokolenie millenialsów – komentuje w artykule Furie. Zauważa, że podczas kampanii wyborczej także Donald Trump zamieścił na Twitterze mem, na którym prezydent Stanów Zjednoczonych ma twarz żaby. – Zapewne po to, aby puścić oko do młodszych wyborców – pisał twórca w październiku ubiegłego roku.

 

W kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych mem był często wykorzystywany przez ruch alt-right (alternatywnej prawicy, która poparła w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa). Przedstawiciele tej nieformalnej grupy utożsamiają się m.in. z hasłami antysemickimi.

 

Zwolennik Trumpa na marszu w MinnesocieFibonacci Blue/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Zwolennik Donalda Trumpa na marszu w Minnesocie.

 

 

 

Przeróbki o antysemickim wydźwieku

 

We wrześniu ubiegłego roku amerykańska organizacja żydowska "Liga Przeciwko Zniesławieniu" umieściła mem z żabą na liście symboli nienawiści. Była to reakcja na liczne przeróbki obrazka, które miały antysemicki wydźwięk. Pepe pojawiał się na nich między innymi jako Adolf Hitler czy członek Ku Klux Klanu.

 

- Problem z Pepe polega na tym, że stał się symbolem nienawiści dla polityków, hejterów, instytucji, dla mediów, a w konsekwencji także dla twojej mamy. Zanim uwikłał się w politykę, był tylko żartem - tłumaczył autor, który zdecydował się na uśmiercenie komiksowej żaby.

 

 

Internetowe memy definiuje się jako jednostki informacji w formie obrazków, którymi dzielą się użytkownicy. Ich przekształcenia internauci zbierają w encyklopedii memów "Know your meme".

 

BBC, Time, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie