Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową miedzy Polską i Etiopią

Świat
Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową miedzy Polską i Etiopią
PAP/Leszek Szymański

- Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć - mówili w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome.

Duda, który przebywa z wizytą w Etiopii od niedzieli, w poniedziałek spotkał się z przywódcą tego kraju. Po rozmowach obaj prezydenci spotkali się z mediami.

 

Teshome wyraził nadzieję, że wizyta Dudy w Addis Abebie otworzy nowy rozdział w relacjach między obu krajami oraz zintensyfikuje wymianę handlową i inwestycyjną między nimi. Zaznaczył, że obecnie wartość wymiany handlowej między Polską a Etiopią to 35-36 mln USD, co - jak ocenił - jest znacznie poniżej potencjału tkwiącego w tych kontaktach i poniżej oczekiwań obu społeczeństw.

 

Duda zgodził się z tą opinią. Jak mówił, Polska jest jednym z większych rynków w Europie, a Etiopia - w Afryce. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między naszymi krajami będzie docelowo liczona nie w dziesiątkach, lecz setkach milionów dolarów. 
 
"Chciałbym, aby polskie firmy zainwestowały w Etiopii"


- Nie chodzi tylko o wymianę towarową, ale też inwestycyjną. Chciałbym, aby polskie firmy zainwestowały w Etiopii - zainwestowały w sensie dosłownym, ale też zainwestowały w Etiopczyków. Chciałbym, aby polskie towary pojawiły się w etiopskich sklepach, ale by były produkowane w Etiopii - mówił. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by polskie produkty rolne były przetwarzane w Etiopii.

 

- Chciałbym, aby polski biznes i polskie państwo przyczyniły się do rozwoju Etiopii, jednocześnie zarabiając na tym. Mam nadzieję, że polskie marki staną się rozpoznawalne w Etiopii - powiedział polski prezydent.

 

Nadzieja na ambasadę i bezpośrednie połączenie lotnicze


Duda poinformował, że zachęcał Teshome do otwarcia ambasady Etiopii w Warszawie. - Pan prezydent przyjął to zaproszenie do Warszawy i mówił, że rozwój relacji gospodarczych na pewno będzie motorem do tego, by taką ambasadę otworzyć - mówił Duda.

 

Wyraził też nadzieję, że powstanie bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Addis Abebą.

 

"Dziękuję za poparcie polskiej kandydatury do RB ONZ"

 

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Etiopii za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.


- Podziękowałem też za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji bezpieczeństwa w Afryce. Dla Polski jako kandydata do Rady Bezpieczeństwa ta wiedza jest bardzo ważna - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Teshome.

 

Duda zaznaczył, że Etiopia jest obecnie niestałym członkiem RB ONZ i będzie nim jeszcze przez rok, więc jeśli Polska uzyska takie członkostwo, to przez jeden rok - 2018 - nasze kraje zasiadałyby wspólnie w tym gronie.

 

Teshome zaznaczył, że wszelkie wzajemne wsparcie obu krajów wynika z intensywności ich relacji. - Oceniamy tę intensywność między Polską a Etiopią bardzo pozytywnie, dlatego też bardzo pozytywnie zapatrujemy się na odpowiedź w sprawie polskiego wniosku o nasze wsparcie, jeśli chodzi o członkostwo w RB ONZ - mówił. Dodał, że Etiopia o swym stanowisku w tej kwestii poinformowała już Polskę "kanałami dyplomatycznymi".

 

W środę polski prezydent wystąpi na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, gdzie będzie zabiegał o poparcie krajów Afryki dla polskiej kandydatury do RB ONZ.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze