Pierwszy oficjalny występ Macrona jako prezydenta elekta. Nie krył wzruszenia

Świat
Pierwszy oficjalny występ Macrona jako prezydenta elekta. Nie krył wzruszenia
PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL

Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Tryumfalnym w Paryżu było w poniedziałek pierwszym oficjalnym występem prezydenta elekta Emmanuela Macrona. Towarzyszył on podczas uroczystości prezydentowi Francji Francois Hollande'owi.

Okazją były obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 

Hollande po dokonaniu przeglądu wojsk udał się po Macrona na trybunę honorową ustawioną na Placu Gwiazdy i uścisnął go. Następnie stojąc obok siebie wysłuchali Marsylianki. Obaj wpisali się też do księgi pamiątkowej i pozdrowili weteranów.

 

Media odnotowały, że podczas uroczystości Macron nie krył emocji.

 

Przekazanie władzy w niedzielę


Wcześniej Hollande sam złożył wieniec pod pomnikiem generała Charles'a de Gaulle'a na Polach Elizejskich. W otoczeniu kawalerzystów Gwardii Republikańskiej przejechał następnie tą aleją pod Łuk Tryumfalny, pozdrawiając z samochodu zebrane po obu stronach tłumy.

 

Po raz pierwszy do takiego spotkania prezydenta elekta z odchodzącym szefem państwa na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej pod Łukiem Tryumfalnym doszło w 1995 roku z udziałem kończącego drugą kadencję w Pałacu Elizejskim socjalisty Francois Mitterranda i nowo wybranego konserwatysty Jacquesa Chiraca.

 

Przekazanie Macronowi władzy w Pałacu Elizejskim ma nastąpić w niedzielę.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie