Prezydent Duda pogratulował Macronowi. Premier Szydło zaprosiła go do Polski

Świat
Prezydent Duda pogratulował Macronowi. Premier Szydło zaprosiła go do Polski
PAP/EPA/YOAN VALAT

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło pogratulowali Emmanuelowi Macronowi wyboru na urząd Prezydenta Republiki Francuskiej. - Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej - napisał Prezydent RP w depeszy gratulacyjnej wystosowanej do prezydenta elekta.

Premier Beata Szydło napisała w niedzielę późnym wieczorem na Twitterze, że "gratuluje wyboru Francuzom" i "już dziś zaprasza prezydenta Macrona do Polski".

 

 

Wcześniej depeszę gratulacyjną do Emmanuela Macrona wystosował prezydent Andrzej Duda.

 

"Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. Jestem przekonany, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje. Liczę na nasze spotkanie w najbliższym czasie, które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów.

 

Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych.

 

Liczę także na wzmocnienie naszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Skuteczność tego formatu, ze względów geograficznych, historycznych i politycznych, może stanowić bardzo cenny wkład Francji, Polski i Niemiec w budowę stabilnej i dynamicznie rozwijającej się Europy.

 

Jestem przekonany, że łączy nas wspólna troska o bezpieczeństwo naszego kontynentu, czego gwarancją jest współpraca transatlantycka w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiedzialna polityka w ramach Unii Europejskiej i z naszymi sąsiadami oraz przestrzeganie prawa międzynarodowego" - napisał prezydent Duda.

 

PAP

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie