"Francuzi wybrali europejską przyszłość", "Nadzieja na owocną współpracę". Płyną gratulacje dla Macrona

Świat
"Francuzi wybrali europejską przyszłość", "Nadzieja na owocną współpracę". Płyną gratulacje dla Macrona
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Z całego świata napływają gratulacje dla Emmanuela Macrona. "Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych" - napisał w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta Francji prezydent Andrzej Duda.

Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej - napisał w niedzielę prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do Emmanuela Macrona, który według wstępnych wyników wygrał wybory na prezydenta Francji.

 

"W imieniu Narodu Polskiego i swoim własnym składam Panu szczere gratulacje z okazji wyboru na urząd Prezydenta Republiki Francuskiej" - czytamy w depeszy gratulacyjnej prezydenta Dudy, przekazanej PAP.

 

Prezydent podkreślił, że Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. "Jestem przekonany, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje" - zaznaczył.

 

"Liczę na nasze spotkanie w najbliższym czasie, które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów" - napisał do Macrona prezydent Duda.

 

Wyraził także nadzieję na "owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych".

 

"Wybrali wolność zamiast tyranii"

 

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulowali Macronowi na Twitterze, podkreślając jego proeuropejskie poglądy.

 

"Gratulacje dla Emmanuela Macrona. Gratulacje dla Francuzów za wybór wolności, równości zamiast tyranii i nieprawdziwych informacji" - napisał szef rady Europejskiej Donald Tusk.

 

 

"Szczęśliwy, że Francuzi wybrali europejską przyszłość. Razem dla silniejszej i bardziej sprawiedliwiej Europy" - oświadczył Juncker.

 

Z kolei prezydent USA Donald Trump nna Twitterze, że z przyjemnością oczekuje na współpracę z następnym prezydentem Francji.

 

 

Gratulacje Macronowi złożyła także brytyjska premier Theresa May. "Francja jest jednym z naszych najbliższych sojuszników i cieszy nas perspektywa pracy z nowym prezydentem w szeregu spraw, które są naszymi wspólnymi priorytetami" - głosi komunikat wydany na Downing Street 10.

 

"Naród zjednoczył się wokół wartości Republiki"

 

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert napisał w niedzielę na Twitterze, że zwycięstwo Macrona jest "zwycięstwem silnej zjednoczonej Europy" oraz zwycięstwem niemiecko-francuskiej przyjaźni.

 

W podobnych duchu wypowiedział się szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. "Liberte, Egalite, Fraternite! To wybrała dziś Francja. Grand Nation był, jest i będzie w centrum i sercu Europy" - podkreślił polityk SPD.

 

Niemiecki rząd popierał przed drugą turą wyborów Macrona.

 

Obecny prezydent Francji Francois Hollande, pogratulował Macronowi telefonicznie.  Zdaniem szefa państwa, zwycięstwo Macrona pokazało, że większość francuskiego narodu wyraziło wolę zjednoczenia się wokół "wartości Republiki".

 

Szef belgijskiego rządu zamieścił krótki wpis na Twitterze. "Gratulacje dla Emmanuela Macrona, będziemy współpracować razem na rzecz nowego europejskiego impulsu" - napisał Charles Michel.

 

 

Włosi zadowoleni

 

"Nadzieja unosi się nad Europą" - tak zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji podsumował na Twitterze premier Włoch Paolo Gentiloni. Władze w Rzymie liczą na to, że Macron przybędzie na szczyt G7 pod koniec maja na Sycylii.

 

 

Szef dyplomacji Angelino Alfano w pierwszym komentarzu napisał: "Toast wznosi Francja i ci, którzy wierzą w Europę, w wolny rynek, w solidarność".

 

"Czekamy (na Macrona) w Taorminie na G7" - dodał Alfano.

 

 

Były włoski premier, obecnie lider rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej Matteo Renzi oświadczył zaś: "Zwycięstwo Macrona zapisuje nadzwyczajną stronicę nadziei dla Francji i dla Europy".

 

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie