"Przepuściłem pieniądze na dziwki i dżin". Racibórz zmieni kontrowersyjny śpiewnik dla siedmiolatków

Polska
"Przepuściłem pieniądze na dziwki i dżin". Racibórz zmieni kontrowersyjny śpiewnik dla siedmiolatków
bipraciborz.pl

Prezydent Raciborza Mieczysław Lenk przyznał, że część tekstów, która została umieszczona w śpiewniku dla dzieci jadących na obóz, jest nieodpowiednia. Uwagę na kontrowersyjne teksty piosenek zwrócili radni podczas kwietniowej sesji rady miasta.

"Przepuściłem pieniądze na dziwki i dżin" ("Dziki włóczęga"), "Skrzynkę piwa mam, ty otwieracz weź" ("Na Mazury") – to niektóre fragmenty piosenek umieszczone w projekcie "Śpiewnika" na obóz dla dzieci w Pleśnej (woj. małopolskie).

 

- Niektóre teksty nie powinny się znaleźć i to jest bezsprzeczne. Pewnie większość rodziców sobie tego nie życzy. Nie sądzę, żeby ktoś z siedmiolatkami śpiewał te piosenki generalnie, ale mimo wszystko po co ma to krążyć z rąk do rąk, jeżeli są tam jakieś słowa nieprzyzwoite – powiedział prezydent Lenk w wywiadzie dla radia vanessa.fm.

 

"Na razie jeszcze niczego nie zrobiliśmy"

 

"I zawsze butlę rumu miej, A kiedy lejesz, to równo lej! A ciągnij brachu, będzie lżej, I ciągnij z butli, pełną butlę miej! A kupże pierścionek dziewczynie swej, A kiedy pierzesz, to równo lej." ("John Kanaka", słowa: J. Willam) – to kolejny cytat ze "Śpiewnika".

 

- Naczelnik (Robert Myśliwy, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – red.) dostał polecenie, żeby zrobić korektę. Wszystkie pozostałe aspekty muszą być spełnione, zarówno treści jak i zezwolenia. Jeśli będzie się to mieściło w ramach, powiedzmy finansowych, to po spełnieniu wszystkich istotnych i niezbędnych warunków przystąpimy. Na razie jeszcze niczego nie zrobiliśmy – mówił Lenk w rozmowie z vanessa.fm.

 

Podczas rady miasta prezydent Raciborza był pytany m.in. o to kto dobrał piosenki do "Śpiewnika". Lenk powiedział jedynie, że to "poważny człowiek", który śpiewa i gra. Nie chciał ujawnić nazwiska i podkreślił, że bierze sprawę na siebie. Dodał także, że w przeszłości sam śpiewał piosenki na obozach, nieraz sprośne.

 

Urząd planował przeznaczyć na "Śpiewnik" 5 tys. zł.

 

Wszystkie teksty piosenek oraz warunki zamówienia publicznego można znaleźć tutaj.

 

vanessa.fm, nowiny.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie