Prezydent: strażak to wzór, człowiek godny zaufania

Polska

- Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem; strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę. Strażak to ktoś, kto często widzi też i łzy wdzięczności - powiedział w sobotę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka.

- Dziękuję za trud służby, za ratowanie życia, dziękuję za ofiarność, dziękuję za niezwykłe oddanie - niezwykłe oddanie służbie Bogu, Polsce, ale przede wszystkim człowiekowi, zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie i mienie na co dzień swoją służbą, swoim wysiłkiem ratujecie i zabezpieczacie - mówił prezydent do strażaków podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

 

- Z całego serca dziękuję za to w imieniu Rzeczpospolitej, dziękuję w imieniu wszystkich Polaków, dziękuję w imieniu wszystkich moich rodaków - podkreślił Duda.

 

Jak wskazał, strażacy są niezwykle szanowani i niezwykle lubiani.

 

- Dziękuję za tę służbę i też w imieniu Rzeczpospolitej proszę o jeszcze. Ta służba jest wzorowa, ale - jak mówiłem do panów generałów i do tych, których przed momentem miałem zaszczyt odznaczyć - przecież zawsze może być jeszcze lepiej, nawet jeżeli jest wzorowa - powiedział Duda.


Prezydent wręczył w sobotę nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia generała brygadiera został awansowany komendant główny tej formacji nadbryg. Leszek Suski, a do stopnia nadbrygadiera - m.in. szef RCB Marek Kubiak.

 

Premier: być strażakiem to rzecz wielka

 

- Być strażakiem to rzecz wielka. To najbardziej szanowana służba w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że ludzie wiedzą, że zawsze kiedykolwiek będzie się działo coś złego wy będziecie pierwszymi, którzy dotrzecie i udzielicie im pomocy. Jesteście zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności, wyjątkowych działań. Jesteście zawsze wtedy, kiedy potrzebny jest ratunek, kiedy potrzebna jest pomoc, ale jesteście też w sytuacjach innych, kiedy dzieją się ważne w waszych miejscach, tam gdzie służycie, wydarzenia. I za to również należą wam się serdeczne podziękowania - powiedziała premier Beata Szydło do zgromadzonych na sobotnich uroczystościach na placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

Na ich ręce złożyła podziękowania wszystkim strażakom. Podziękowała też ich rodzinom i wszystkim, którzy ich wspierają.

 

- Najkrótsze wyrazy wdzięczności, które można złożyć streszczają się w waszym zawołaniu: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Ta dewiza przyświeca wam każdego dnia. I ta dewiza w najprostszy sposób streszcza sens waszego działania i to, co robicie, na co dzień - powiedziała premier do strażaków.

 

Życzyła, by służba przynosiła im satysfakcję, by spełniały się ich marzenia, ambicje i by zawsze mieli poczucie tego, że ludzie, którym pomagają obdarzają ich wdzięcznością i zawsze będą się do nich zwracali w potrzebie.

 

Błaszczak: bycie strażakiem to wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność

 

- Każdy z nas chciał być strażakiem. Państwo dziś spełniliście te marzenia: jesteście oficerami Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie wyróżnienie, ale to także wielka odpowiedzialność - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

Błaszczak dziękował strażakom za codzienną służbę. - Kiedy rozmawiam z wami (...), słyszę od was, że często ścigacie się z czasem, gasicie pożary, ale rozpalacie także nadzieję. Dla was ochrona życia ludzkiego jest najwyższą wartością - powiedział.

 

Minister wspominał akcję strażaków po katastrofie budowlanej w Świebodzicach. - Tam wykazaliście się bohaterską postawą w myśl przysięgi, którą składacie, przystępując do służby. Ta przysięga dla was to nie są jedynie słowa, to są czyny - powiedział.

 

Podkreślił, że zadaniem rządu jest stwarzanie strażakom właściwych warunków do służby. - Stąd też przyjęty program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Ten program już wdrożyliśmy, stąd podwyższenie wynagrodzeń, tak żeby one były godne, stąd pieniądze przeznaczone na infrastrukturę i nowoczesny sprzęt, tak żebyście mogli nieść pomoc skutecznie, żebyście mogli realizować w praktyce to, czego się nauczyliście - powiedział szef MSWiA.

 

Błaszczak dziękował strażakom także za zaangażowanie podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

 

Kaczyński: możemy liczyć na wasze męstwo i ofiarność

 

 

"Praca w każdej formacji mundurowej jest zaszczytna i odpowiedzialna, a także niebezpieczna, ale misja strażaków jest szczególna. Narażając własne zdrowie, a czasem nawet życie, spieszycie z bliźnim z pomocą. Ratujecie ludziom życie i dobytek nieraz dorobek pracy kilku pokoleń" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do strażaków.

 

"Wiemy, że możemy na was polegać jak na Zawiszy, że możemy liczyć na wasze męstwo i ofiarność, że możemy mieć pewność, że zawsze pośpieszycie na ratunek" - dodał. Zaznaczył, że strażakom należy się najwyższe uznanie, najgłębszy szacunek i bezgraniczna wdzięczność wszystkich.

 

Kaczyński wspomniał "o chlubnej karcie zaangażowania strażackiego po stronie wolności", o której - zaznaczył - nie można zapominać. Przypomniał, że pod koniec listopada 1981 r. rozpoczął się strajk okupacyjny podchorążych, do których przyłączyli się członkowie uczelnianej "Solidarności".

 

Dodał, że 2 grudnia 1981 r. komunistyczne władze zdecydowały się na rozwiązanie siłowe i na budynek Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej przypuścili szturm wyposażeni w ciężki sprzęt ZOMO-wcy i antyterroryści a także odcięto łączność. "Atak na szkołę historycy określają jako próbę generalną operacji wprowadzenia stanu wojennego" - dodał.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie