Dzięki pionierskiej operacji lew został tatą. Małe lwiątka przyszły na świat w Chile

Technologie

W ogrodzie zoologicznym w stolicy Chile zaprezentowano dwa lwiątka, które urodziły się trzy miesiące temu. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że maluchy przyszły na świat dzięki pionierskiej operacji, którą przeprowadzono na ich ojcu. Lew, który miał do końca życia być bezpłodny, został tatą.

Maluchy urodzone w ogrodzie zoologicznym w Santiago to samice. Długo zabiegano o to, by przyszły na świat. Ich rodzice to lwy uratowane z cyrku. Gdy samiec, o imieniu Maucho, trafił do ZOO, okazało się, że wcześniej przeszedł zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów, przez co nie mógł mieć dzieci. Weterynarze z Chile postanowili mu pomoc i odwrócić efekty zabiegu.

 

- Takie operacje wykonuje się często, ale w świecie ludzi. Pewien procent mężczyzn decyduje się na zabieg odwrócenia wazektomii, by odzyskać płodność. Jednak jeśli chodzi o lwy, to dotychczas nie udokumentowano przypadków skutecznego przeprowadzenia takiej operacji powiedział Marcello Marconi, urolog z uniwersytetu w Chile.

 

Chilijscy wenetrynarze postanowili spróbować. Do pionierskiej operacji przygotowywali się przez wiele miesięcy. Zabieg ponownego połączenia i udrożeniania nasieniowodów lwa trwał 5 godzin.

 

"Musimy się skupić na reprodukcji gatunku"

 

- Jako lekarz medycyny i urolog, muszę przyznać, że to imponujące dokonanie. Jestem bardzo wdzięczny, że dyrekcja ZOO zgodziła się, abyśmy mogli uczestniczyć w operacji i pomagać. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - mówił Marconi. - Celem tego zabiegu było połączenie doświadczenia z zakresu medycyny i weterynarii. Osiągnęliśmy coś, co można traktować jako ważny wkład w prace nad ochroną wielu gatunków zwierząt – dodał.

 

- Ponieważ populacja tych zwierząt maleje, musimy skupić się na reprodukcji gatunku. Potomstwo tej pary i kolejne pokolenia będą miały szansę wrócić do Afryki - podkreślił dyrektor zoo, dr Ignacio Idalsoaga.

 

Lew afrykański to gatunek oficjalnie klasyfikowany jako narażony na wyginięcie.

 

Polsat News

 

pam/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie