Szef MSZ: Szonert-Binienda nie sprawuje dzisiaj de facto funkcji konsula

Polska
Szef MSZ: Szonert-Binienda nie sprawuje dzisiaj de facto funkcji konsula
PAP/Tytus Żmijewski

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że dopóki sprawa grafiki przedstawiającej Donalda Tuska w mundurze SS nie zostanie wyjaśniona, Maria Szonert-Binienda nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych. Jak dodał, "de facto" nie sprawuje ona dziś funkcji konsula honorowego RP w Ohio (USA).

- Pani Szonert-Binienda, która była konsulem honorowym w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego miesiąca zgłosiła się do mnie z pismem, oddała się do dyspozycji. Jednocześnie informowała, iż podjęła działania wyjaśniające sprawę wpisu na jej Facebooku. Uznałem, że dopóki ta sprawa nie zostanie wyjaśniona pani konsul nie będzie wykonywała obowiązków konsularnych, tak, że de facto nie sprawuje dzisiaj funkcji konsula - powiedział Waszczykowski w piątek w Programie III Polskiego Radia.

 

Wniosek do prokuratury

 

Chodzi o grafikę przedstawiającą Donalda Tuska w mundurze SS, zamieszczoną w mediach społecznościowych na profilu Szonert-Biniendy. W sobotę pełnomocnik Donalda Tuska, mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio. W niedzielę Maria Szonert-Binienda została zawieszona w pełnieniu obowiązków.

 

Szef MSZ powiedział w piątek, że Szonert-Binienda uznała, że sprawa powinna trafić do prokuratury.

 

- Z jednej strony (Szonert-Binienda) nie będzie prowadziła czynności konsularnych, z drugiej strony, jeśli sprawa jest tak poważna i (ona) uważa, że powinna się nią zająć prokuratura, to należy to wyjaśnić - stwierdził.

 

"Kampania medialna w następstwie decyzji KRRiT"

 

Przypomniał jednocześnie, że Szonert-Binienda nie jest urzędnikiem państwowym, ani urzędnikiem MSZ.

 

- Jej konto (na profilu społecznościowym) jest kontem prywatnym, więc powinna to wyjaśnić bezpośrednio w kontaktach z prokuraturą - powiedział Waszczykowski.

 

W sobotę Szonert-Binienda podkreśliła w oświadczeniu, że kampania medialna przeciwko niej odbywa się w następstwie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 11 kwietnia 2017 r., która pozytywnie rozpatrzyła jej skargę "na manipulacje stacji TVN 24, zniesławiające ekspertów zaangażowanych w sprawę śledztwa smoleńskiego".

 

Odwołanie konsula honorowego w Meksyku

 

Waszczykowski by też pytany o decyzję o odwołaniu konsula honorowego RP w Tulancingo w Meksyku. MSZ poinformowało, że Alberto Stebelski-Orlowski z dniem 30 kwietnia br. został odwołany z funkcji. W kwietniu konsul odmówił przyjęcia orderu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Pan konsul honorowy w Meksyku zwrócił się z pewnym manifestem politycznym przeciwko państwu polskiemu, przeciwko władzom Polski, przeciwko prezydentowi. W związku z tym sprawa jest jasna - jeśli nie chce współpracować z państwem polskim, wymienił w swoim manifeście (...) wiele rzekomych zarzutów, to nie powinien reprezentować państwa polskiego - powiedział szef MSZ.

 

Jak ocenił, konsul powinien sam honorowo podać się do dymisji.

 

- Jeśli tego nie zrobił, to automatycznie traci możliwość reprezentowania państwa polskiego - powiedział szef MSZ.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie