Sędzia federalna nakazała odtajnienie maili H. Clinton dot. Obamy i Benghazi

Świat
Sędzia federalna nakazała odtajnienie maili H. Clinton dot. Obamy i Benghazi
PAP/EPA/TANNEN MAURY

Sędzia federalna nakazała Departamentowi Stanu USA odtajnienie ośmiu akapitów materiałów powstałych z maili Hillary Clinton, która była sekretarzem stanu w latach 2009-13. Ma to pomóc w wyjaśnieniu, co administracja Baracka Obamy wiedziała o ataku w Benghazi.

Konserwatywna organizacja typu watchdog Judicial Watch złożyła wniosek do sądu o odtajnienie i możliwość wglądu w maile, jakie zostały uprzednio utajnione przez Departament Stanu.

 

"FW: Krótkie podsumowanie rozmów telefonicznych prezydenta USA z prezydentami Libii i Egiptu"

 

Akt o wolności informacji (FOIA) pozwala na utajnienie informacji pochodzących z komunikacji wewnętrznej władzy wykonawczej jako "uprzywilejowanych". Dotyczy to głównie informacji bądź materiałów powstałych przed zakończeniem procesu decyzyjnego w określonej sprawie.

 

Sędzia federalna Amy Berman, która zajmowała się sprawą, zadecydowała, że zastosowanie tej klauzuli w tym przypadku jest nieuzasadnione.

 

Judicial Watch twierdzi natomiast, że postępowanie Departamentu Stanu nie było błędem, ale "celowym działaniem mającym chronić Hillary Clinton poprzez unikanie wglądu w jej maile zakwalifikowane jako tajne, a które znajdowały się na nieoficjalnym, niezabezpieczonym serwerze".

 

Maile zostały wysłane 13 września 2012 roku, czyli mniej niż dwa dni po ataku terrorystycznym na misję USA w Benghazi w Libii. Ich temat brzmiał następująco: "FW: Krótkie podsumowanie rozmów telefonicznych prezydenta USA z prezydentami Libii i Egiptu".

 

"Departament Stanu i ministerstwo starają się kryć działania Clinton i Obamy"

 

Adresatami tej korespondencji oprócz Clinton byli wysocy rangą urzędnicy ówczesnego Departamentu Stanu: zastępca sekretarza stanu William Burns, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Denis McDonough, podsekretarz stanu Wendy Sherman, szef sztabu Clinton - Jacob Sullivan oraz asystent specjalny Robert Russo.

 

Przewodniczący organizacji Judicial Watch Tom Fitton zapytał w piątkowym komunikacie prasowym: "Czy prezydent Donald Trump zdaje sobie sprawę z tego, że podległy mu Departament Stanu i ministerstwo sprawiedliwości w dalszym ciągu starają się kryć działania H. Clinton i byłego prezydenta Obamy?".

 

Wcześniej w tym tygodniu Judicial Watch upubliczniło kolejną porcję maili z konta długoletniej doradczyni i współpracownicy Clinton, Humy Abedin, w których według organizacji jest więcej dowodów, że Clinton jako szefowa dyplomacji USA wysyłała informacje sklasyfikowane jako tajne z niezabezpieczonego, prywatnego serwera.

 

Organizacją ta wcześniej wielokrotnie pozywała Departament Stanu, co zmusiło go do publikacji wielu dokumentów związanych w Benghazi. W wyniku ataku na konsulat amerykański i placówkę CIA w Benghazi zginęło wówczas czterech Amerykanów, w tym ambasador.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze