Republika Środkowoafrykańska: od 2015 r. uwolniono 7 tys. dzieci-żołnierzy

Świat
Republika Środkowoafrykańska: od 2015 r. uwolniono 7 tys. dzieci-żołnierzy
pixabay.com/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 7 tys. dzieci-żołnierzy, zwerbowanych lub siłą wcielonych do oddziałów zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej, zostało uwolnionych, odkąd przywódcy tamtejszych zbrojnych milicji zawarli porozumienie z UNICEF w sprawie zaprzestania tego rodzaju werbunku.

Jak poinformował rzecznik ONZ, w piątek rozpoczął się proces zwalniania z oddziałów zbrojnych 800 dzieci-żołnierzy w prowincji Lobaye na południu kraju. Dzieci zaczynają powracać do swych domów rodzinnych.

 

W 2013 roku wybuchły walki o kontrolę nad terytorium prowincji między oddziałami miejscowej zbrojnej milicji rekrutującej się głównie spośród ludności muzułmańskiej oraz oddziałami chrześcijańskich bojowników znanych jako Anti-Balaka.

 

Wojna domowa kosztowała życie tysięcy ludzi i spowodowała masową ucieczkę ludności.

 

Zwerbowano około 10 tys. nieletnich

 

- Wciąż całe regiony Republiki Środkowoafrykańskiej są poza kontrolą rządu i podlegają władzy lokalnych milicji, co bardzo utrudnia wcielanie w życie reguł prawa na tych terytoriach - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Genewie rzecznik UNICEF Christophe Boulierac.

 

Według danych ONZ, od początku kryzysu w Republice Środkowoafrykańskiej około 10 tys. nieletnich zwerbowano lub wcielono do oddziałów zbrojnych milicji obu walczących stron.

 

W maju 2015 roku przywódcy rożnych zbrojnych ugrupowań zobowiązali się wobec ONZ zwolnić wszystkie dzieci pozostające pod ich rozkazami i odtąd ponad 7 tys. powróciło do swych rodzin.

 

W Republice Środkowoafrykańskiej ponad 2,2 miliona osób, prawie połowa ludności, aby mogła przeżyć wymaga stałej pomocy humanitarnej.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie