"Oburzająca i skandaliczna". Bochenek komentuje wypowiedź Schetyny o prezydencie

Polska
"Oburzająca i skandaliczna". Bochenek komentuje wypowiedź Schetyny o prezydencie
Polsat News

Rzecznik rządu Rafał Bochenek za skandaliczną uznał piątkową wypowiedź szefa PO Grzegorza Schetyny nt. prezydenta Andrzeja Dudy. - To oburzające, że lider PO wyśmiewa to, że prezydent RP zwraca się z pytaniem do obywateli - mówił. - Platforma nie potrafi wyzbyć się arogancji - dodał.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek za skandaliczną uznał piątkową wypowiedź szefa PO Grzegorza Schetyny nt. prezydenta Andrzeja Dudy. To oburzające, że lider PO wyśmiewa to, że prezydent RP zwraca się z pytaniem do obywateli - mówił. Platforma nie potrafi wyzbyć się arogancji - dodał.

 

"Pokazał, gdzie ma zdanie Polaków"

 

Bochenek zacytował na konferencji prasowej fragment piątkowego wywiadu Schetyny dla Radia Zet: "to jest właśnie niepoważne, jeżeli polityk nie ma własnego pomysłu na polityczną rzeczywistość i pyta obywateli, pyta Polaków czego chcecie, jak widzicie ustrój Polski, to znaczy, że jest albo nieprzygotowany do tej funkcji, albo jest niepoważny".

 

W ocenie rzecznika rządu, słowa te są "skandaliczne". - To jest oburzające, że lider Platformy Obywatelskiej, która chce walczyć o władzę w naszym kraju, wyśmiewa to, że polityk, nawet jeśli jest to prezydent RP, zwraca się z pytaniem do obywateli - uznał Bochenek. - Tak naprawdę Grzegorz Schetyna ta wypowiedzią pokazał gdzie ma zdanie Polaków - dodał.

 

Jego zdaniem, jeżeli szef PO "wskazuje, że nieuzasadnionym jest zwracanie się w kwestiach kluczowych, również ustrojowych państwa z prośbą o odniesienie się do ważnych spraw państwach, spraw obywateli, to oznacza to, iż "Platforma Obywatelska dalej tkwi w tej rzeczywistości, którą próbowała Polakom stworzyć przez 8 lat". - Nie potrafi się wyzbyć tej arogancji, która przykleiła się przez lata do tej partii i kieruje się dokładnie tymi samymi wartościami, którymi kierowała się przez ostatnie lata - podkreślił rzecznik rządu.

 

Schetyna: prezydent albo nieprzygotowany do funkcji, albo niepoważny

 

Schetyna odniósł się w piątek w Radiu Zet do tego, że prezydent podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja powiedział, że chce, aby w 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. Jak mówił, naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

 

- Obywatele mają zamiast prezydenta napisać konstytucję? To jest właśnie niepoważne, jeżeli polityk nie ma własnego pomysłu na polityczną rzeczywistość i pyta obywateli, pyta Polaków: "czego chcecie jak widzicie ustrój Polski?". To znaczy, że jest albo nieprzygotowany do tej funkcji, albo jest niepoważny - skomentował szef PO.

 

Jak dodał, "jeżeli ktoś otrzymuje zaufanie 8,5 miliona Polaków, to z tego ma wynikać nie tylko pomysł na sympatyczne funkcjonowanie przez następne 5 lat, tylko to jest wielkie zobowiązanie w stosunku do wielkiego, dumnego kraju".

 

- Z tego wynika poważne traktowanie obywateli. Ja uważam, że poważnym traktowaniem obywateli, jeżeli chce się rozmawiać o konstytucji, jest położenie projektu na stół - powiedział Schetyna.

 

Rzecznik rządu był pytany, czym kieruje się PiS, krytycznie odnosząc się do kwestii referendum edukacyjnego. Jak podkreślił, propozycja reformy edukacji autorstwa PiS jest przeprowadzana w oparciu o program partii rządzącej, który był dyskutowany podczas kampanii wyborczej. - Reforma de facto już jest rzeczywistością - dodał.

 

Odpowiedź PO na cztery pytania PiS

 

Bochenek ponowił też poranny apel rzeczniczki PiS Beaty Mazurek do polityków PO o odpowiedź na cztery pytania: czy PO podwyższy Polakom wiek emerytalny, czy zlikwiduje program 500 plus, czy podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

 

Jego zdaniem, są to cztery kluczowe pytania, które zostały sformułowane w imieniu milionów Polaków, w sprawach dla nich niezwykle istotnych. - Chcemy poznać zdanie polityków Platformy Obywatelskiej na te tematy - powiedział Bochenek.

 

- Jeżeli panowie marzycie o tym, by z powrotem rządzić w Polsce, powiedźcie, co w tych sprawach macie Polakom do zaproponowania - apelował rzecznik rządu do polityków PO. Jak dodał, oczekuje szybkiej reakcji na ten apel ze strony Platformy.

 

Bochenek podkreślił też, że premier Beata Szydło oraz politycy PiS wielokrotnie zwracali uwagę, iż chcieliby aby opozycja zaczęła wreszcie pracować merytorycznie, aby przedstawiała jakieś konstruktywne propozycje.

 

Mazurek pytała w piątek na konferencji prasowej, czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie