Nowoczesna apeluje o przyspieszenie liczenia głosów pod wnioskiem o referendum edukacyjne

Polska
Nowoczesna apeluje o przyspieszenie liczenia głosów pod wnioskiem o referendum edukacyjne
Polsat News

O przyspieszenie liczenia podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zwróciła się do marszałka Sejmu Nowoczesna. - Sejm powinien szybko zająć się wnioskiem, by możliwe było przeprowadzenie referendum przed wakacjami - podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

20 kwietnia przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

 

41 dni liczenia podpisów

 

Na piątkowej konferencji prasowej przewodnicząca klubu Nowoczesnej poinformowała, że termin zakończenia prac nad liczeniem podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne ma przypaść na 21 maja. - Oznacza to, że liczenie podpisów zajmie 41 dni - mówiła Lubnauer.

 

Jej zdaniem, tak długi okres liczenia podpisów jest przejawem lekceważenia woli Polaków przez obóz rządzący. - Mamy wrażenie, że to jest gra na czas, po to, żeby potem móc powiedzieć, że już nie ma czasu na organizację referendum - stwierdziła.

 

- Większość społeczeństwa chce referendum, co więcej większość społeczeństwa chce zagłosować w tym referendum przeciwko reformie edukacji - dodała.

 

Weryfikowanie dłuższe niż zbieranie

 

Szefowa klubu Nowoczesnej złożyła w tej sprawie oficjalne pismo do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prośbą o przyspieszenie procedury liczenia głosów zebranych przez obywateli pod wnioskiem referendalnym. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy weryfikowanie głosów zajmie więcej czasu niż ich zebranie - podkreślono w piśmie.

 

W uzasadnieniu Lubnauer zaznaczyła, że wniosek o referendum ws reformy edukacji "ze względu na swoją wagę dla obywateli powinien zostać rozpatrzony przez Sejm w ekspresowym tempie najlepiej podczas najbliższego posiedzenia Sejmu tak, aby umożliwić przeprowadzenie referendum przed rozpoczęciem wakacji".

 

Przed 10 maja

 

- Prosimy, apelujemy, wnioskujemy do pana marszałka, o to, żeby przyspieszyć procedurę liczenia podpisów tak, żeby sprawa referendum mogła wpłynąć na najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 10 maja - powiedziała Lubnauer.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że to referendum jest niewygodne dla PiS, wiemy też, że powstała zła tradycja "mielenia podpisów" pod wnioskami o referendum. Uważamy, że Prawo i Sprawiedliwość, które szło do wyborów z hasłem szanowania woli obywateli, powinno jak najszybciej policzyć te podpisy i zdecydować o organizacji referendum - podsumowała.

 

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie