"Nauczyciele funkcjonują w innym świecie". Waszczykowski odpowiada na krytykę oświadczenia MSZ ws. Macrona

Polska
"Nauczyciele funkcjonują w innym świecie". Waszczykowski odpowiada na krytykę oświadczenia MSZ ws. Macrona
Polsat News

- To nie jest oświadczenie dla nauczycieli, to oświadczenie polityczne, które było tłumaczone przez zawodowego tłumacza MSZ. Inaczej tłumaczy się tekst polityczny adresowany do polityków - powiedział Witold Waszczykowski reporterowi RMF FM. Minister odniósł się do krytyki jaka spadała na MSZ po opublikowaniu oświadczenia w języku angielskim. Eksperci wskazywali, że tekst zawiera liczne błędy.

Oświadczenie w języku angielskim pojawiło się na stronie internetowej resortu. Polskie MSZ zareagowało w nim na krytykę ze strony kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nazwał Jarosława Kaczyńskiego, Viktora Orbana i Władimira Putina "sojusznikami Marine Le Pen".

 

Analizy oświadczenia dla portalu gazeta.pl dokonali nauczyciele i nauczycielki języka angielskiego, z których tylko jedna osoba wypowiedziała się pod nazwiskiem. Jak twierdzi portal, zgodnie przyznali oni, że tekst zawiera liczne błędy, m.in. gramatyczne, stylistyczne i interpunkcyjne.

 

"Inny żargon"

 

Witold Waszczykowski ocenił jednak, że "tekst nie ma błędów ani merytorycznych, ani językowych", tłumacząc, że w oświadczeniu "został zastosowany inny żargon językowy, stosowany przez zawodowych tłumaczy, którzy pracują dla dyplomacji".

 

Szef polskiej dyplomacji dodał również, że "tłumaczenie nauczycielowi tej czy innej szkoły może się nie podobać, ale oni funkcjonują w innym świecie".

 

W piątek oświadczenia MSZ w języku angielskim nie znaleźliśmy już na stronie resortu.

 

 

rmf24.pl, gazeta.pl

ml/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze