"Chcemy zainteresować się polską ofertą sprzętu wojskowego". Emir Kataru po spotkaniu z prezydentem

Polska
"Chcemy zainteresować się polską ofertą sprzętu wojskowego". Emir Kataru po spotkaniu z prezydentem
PAP/Rafał Guz

- Polska słynie od lat z bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego, chcemy się nią zainteresować - mówił po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą emir Kataru Tamim ibn Hamad Al-Thani. Jak dodał rozmowy dotyczyły także m.in. poszerzenia współpracy gospodarczej.

Emir Kataru podkreślił, że relacje Polski i Kataru są bardzo dobre, a między oboma krajami nie ma żadnych nieporozumień. Jak zaznaczył rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły m.in. możliwości poszerzenia współpracy gospodarczej.

 

- Katar dostarcza Polsce gaz skroplony i podpisano aneks do tej umowy w ciągu ostatnich paru tygodni - mówił.

 

- Rozmawialiśmy o możliwościach poszerzenia współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, będą wyznaczone odpowiednie organy - fundusze po obydwu stronach - które mają przyjrzeć się bliżej takim możliwościom inwestycji w infrastrukturę, również w turystyce - dodał.

 

Emir Kataru zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także współpracy kulturalnej, oświatowej oraz dziedziny obronności. - Polska słynie od lat bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego, chcemy się nią zainteresować - oświadczył.

 

Walka z terroryzmem "poprzez wykorzenienie jego przyczyn"

 

Kolejnym tematem rozmowy - jak mówił emir Kataru - był konflikt izraelsko-palestyński oraz kwestia terroryzmu. Podkreślił, że najbardziej poszkodowani przez zjawisko terroryzmu są Arabowie i muzułmanie, a sam terroryzm to - zdaniem emira Kataru - "pokłosie dziesięcioleci nieodpowiedniego traktowania rządzących na Bliskim Wschodzie swoich obywateli".

 

- Musimy walczyć z terroryzmem, również poprzez wykorzenienie jego przyczyn - wskazał.

 

Emir Kataru podkreślił, że relacje jego kraju i Polski układają się bardzo dobrze i wyraził przekonaie, że "będą one dalej się dobrze rozwijać w różnych dziedzinach".

 

"Mam nadzieję, że współpraca między Polską i Katarem będzie się intensyfikowała"

 

Po romowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji prezydent Duda wyraził satysfakcję i radość z powodu wizyty emira Kataru szejka Tamim ibn Hamad Al-Thani.

 

- Wizyty, która jest (...) wizytą historyczną, stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat, w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat następuje intensyfikacja, relacji gospodarczych - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że "Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu". - Ta umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy - powiedział Duda.

 

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się "w sposób, bardzo wymierny" na poszerzenie relacji polsko-katarskich. - I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia - powiedział Duda.

 

Współpraca gospodarcza

 

Dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. - Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego - mówił prezydent. Zaznaczył, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej.

 

- Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze - powiedział prezydent Duda.

 

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział prezydent.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie