Umorzone śledztwo ws. podejrzeń szkód przyrodniczych nad Rospudą. Zawiadomienie złożyło ministerstwo

Polska
Umorzone śledztwo ws. podejrzeń szkód przyrodniczych nad Rospudą. Zawiadomienie złożyło ministerstwo
Flickr.com/Greenpeace Polska/Wojciech Kruczyński/CC BY-ND 2.0

Nie została potwierdzona szkoda dla środowiska, o jakiej była mowa w zawiadomieniu - do takich wniosków doszła prokuratura w Suwałkach, w śledztwie ws. podejrzeń popełnienia przestępstwa w związku z zanikiem gatunków i siedlisk priorytetowych w dolinie Rospudy.

Śledztwo zostało umorzone z braku danych o tym, że do takiej szkody w środowisku doszło - powiedział w czwartek rzecznik suwalskiej prokuratury okręgowej Ryszard Tomkiewicz.

 

Zawiadomienie dotyczące doliny Rospudy złożyło w połowie ub. roku Ministerstwo Środowiska. Minister Jan Szyszko mówił wtedy na konferencji prasowej o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zanikiem gatunków i siedlisk priorytetowych w dolinie Rospudy.

 

Przypominał, że m.in. ze względu na występowanie tych siedlisk zmieniono kilka lat temu przebieg obwodnicy Augustowa. Jak mówił, mimo tej zmiany, gatunki i siedliska tam występujące w większości zniknęły.

 

"Prokurator przesłuchał wszystkie osoby wskazane przez ministra"

 

- Ze względu na występowanie gatunków i uznanie, że dolina Rospudy była unikatem prawie nietkniętym ręką człowieka, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa. Powstała (obwodnica) przez dolinę, tylko że w innym miejscu. Po tylu latach możemy powiedzieć, że ta dolina Rospudy, nietknięta ręką człowieka, uległa wyraźnym zmianom, ulega m.in. zarastaniu, a gatunki, dla których zmieniono trasę obwodnicy, niestety w większości zniknęły - tłumaczył w czerwcu 2016 roku minister Szyszko.

 

- Prokurator referent przesłuchał wszystkie osoby wskazane przez ministra i nie ustalono, aby wystąpiła tzw. istotna szkoda dla środowiska - powiedział prok. Tomkiewicz. Postanowienie jest już prawomocne.

 

Budowa obwodnicy Augustowa, z zaplanowanym przebiegiem przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy, po protestach ekologów i interwencji Komisji Europejskiej, została w 2007 roku wstrzymana. Ostatecznie powstała, ale w wariancie przebiegającym przez Raczki; oddano ją do użytku jesienią 2014 roku.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze