Rzecznik Praw Dziecka nie chce krat w oknach w ośrodkach dla cudzoziemców

Polska
Rzecznik Praw Dziecka nie chce krat w oknach w ośrodkach dla cudzoziemców
pixabay/public domain/

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o rezygnację m.in. z zapisu projektu rozporządzenia przewidującego możliwość instalowania krat w oknach pokoi w ośrodkach dla cudzoziemców. RPD chce, by zrezygnować z krat przynajmniej tam, gdzie są dzieci.

RPD odniósł się do projektu rozporządzenia przygotowanego przez MSWiA ws. sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców. W propozycji znalazł się zapis, który pozwala na "alternatywne wyposażenie" okien zamontowanych w pokojach dla cudzoziemców.

 

Chodzi m.in. o możliwość zainstalowania na zewnątrz okien takich pomieszczeń krat z prętów lub płaskowników.

 

Na stronie RPD opublikowano pismo Michalaka, w którym zwrócił się on z prośbą do szefa MSWiA o rozważenie rezygnacji z proponowanego rozwiązania "umożliwiającego instalowanie krat z prętów lub płaskowników w oknach pokoi dla cudzoziemców - przynajmniej w przypadku strzeżonych ośrodków, w których mógłby być umieszczane dzieci".

 

Michalak: kraty to krok wstecz

 

Zdaniem rzecznika propozycja przywrócenia możliwości instalowania krat w oknach pokoi dla cudzoziemców jest krokiem wstecz; z rozwiązania tego zrezygnowano bowiem w 2015 r.

 

"Dzieciom umieszczonym w strzeżonych ośrodkach bardzo trudno jest zrozumieć, dlaczego trafiły do tych placówek i z jakich powodów są w ten sposób karane przez polskie władze. Obecność krat w oknach pokoi mieszkalnych jedynie wzmocniłaby tego rodzaju odbiór przez dzieci ich pobytu w ośrodku zamkniętym" - napisał w piśmie do szefa MSWiA.

 

Sprzeciw wobec umieszczania rodzin z dziećmi w kontenerach

 

RPD apeluje także o rezygnację z możliwości umieszczania rodzin z dziećmi w kontenerach mieszkalnych.

 

"Lokowanie pomieszczeń mieszkalnych strzeżonych ośrodków w kontenerach, których okna byłyby od zewnątrz zabezpieczane kratami, ponadto na terenie otoczonym ogrodzeniem zwieńczonym drutem kolczastym, bez wątpienia dodatkowo poważnie dramatyzowałoby przebywające w nich dzieci" - ocenił propozycję Michalak.

 

Projekt rozporządzenia zakłada, że pokoje dla cudzoziemców, umywalnie i ustępy mogą być zlokalizowane w kontenerach.

 

"Wprowadzenie przedmiotowej regulacji wynika z obecnej sytuacji migracyjnej Europy. Masowy napływ uchodźców i migrantów do krajów europejskich basenu Morza Śródziemnego stanowi konieczność podjęcia prac legislacyjnych w zakresie zmian przepisów regulujących warunki pobytu cudzoziemców w strzeżonym ośrodku, w tym również zapewnienia dodatkowych pokoi dla cudzoziemców w przypadku masowego napływu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w uzasadnieniu projektu MSWiA.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie