Premier Izraela oczekuje pozytywnych zmian w negocjacjach pokojowych z Palestyńczykami

Świat
Premier Izraela oczekuje pozytywnych zmian w negocjacjach pokojowych z Palestyńczykami
PAP/EPA/MENAHEM KAHANA / POOL

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził przekonanie, że po środowym spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem zaczną następować pozytywne zmiany, jeśli chodzi o negocjacje pokojowe z Palestyńczykami.

- Pragnę przedyskutować z prezydentem Trumpem najlepsze opcje prowadzące do pokoju z Palestyńczykami - powiedział Netanjahu podczas czwartkowych rozmów z rumuńskim premierem Sorinem Grindeanu przebywającym z oficjalną wizytą w Izraelu.

 

- Oczekuję, że uda się doprowadzić do zmiany i zacząć dążyć do autentycznego pokoju - oświadczył szef izraelskiego rządu.

 

Netanjahu oskarżał palestyńskiego przywódcę

 

W tej wypowiedzi Netanjahu znalazła się jednak również sugestia, że prezydent Palestyny kłamał, kiedy zapewniał Trumpa, że "Palestyńczycy wychowują swe dzieci w duchu pokoju".

 

- Słyszałem, jak prezydent Abbas mówił wczoraj, że Palestyńczycy wychowują dzieci w duchu pokoju. To, niestety, nie jest prawda. Oni nadają swym szkołom imiona sprawców masowych morderstw i opłacają terrorystów - oskarżał palestyńskiego przywódcę premier Izraela.

 

Netanjahu jednocześnie zapewniał, że Izrael "jest zawsze gotów podjąć negocjacje pokojowe". - Zawsze gotów na autentyczny pokój - dodał premier.

 

Pierwsze oficjalne spotkanie

 

Trump i Abbas odbyli w środę w Białym Domu pierwsze oficjalne spotkanie, podczas którego prezydent USA zaproponował swe mediacje w sprawie przyszłych bezpośrednich rozmów między Izraelczykami i Palestyńczykami.

 

Abbas ze swej strony apelował do prezydenta USA o podjęcie starań o zakończenie izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich i podkreślił, że każde rozwiązanie musi być oparte na istnieniu dwu państw w granicach sprzed wojny z 1967 roku.

 

PAP

 

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie