"Pani minister nie zrozumiała ściśle wypowiedzi pana prezydenta". Kancelaria Prezydenta o słowach Elżbiety Witek

Polska

Szefowa gabinetu premier Beaty Szydło - Elżbieta Witek w jednym z wywiadów telewizyjnych powiedziała, że pomysł zmiany konstytucji nie jest autorstwa prezydenta lecz PiS. Wypowiedź skomentował prezydencki minister Paweł Mucha. - Wydaje się, że pani minister Witek nie zrozumiała ściśle wypowiedzi pana prezydenta - stwierdził.

Mucha zauważył, że o potrzebie debaty na temat konstytucji mówiono już wcześniej.

 

- Oczywiście potrzeba nowelizacji konstytucji jest dzisiaj zgłaszana przez przedstawicieli doktryny, nauki prawa, jest zgłaszana przez środowiska polityczne, tak jak była mówione przez Kukiz'15, przez PiS - powiedział prezydencki minister.

 

Mucha: to był zamysł prezydenta

 

- Ale tego rodzaju zamysł, który został wczoraj wysłowiony przez pana prezydenta w kontekście także bardzo ważnej rocznicy, Święta Konstytucji 3 maja, 226. rocznicy uchwalenia tego ważnego dokumentu, niewątpliwie to jest istotne novum - podkreślił Mucha. 

 

- Niewątpliwie było zaprezentowane, przedstawione i było zamysłem pana prezydenta - dodał minister.

 

"Prezydent zapowiedział inicjatywę referendalną"

 

Mucha zapytany, czy premier Beata Szydło wiedziała o planach prezydenta, odpowiedział: - Oczywiście to jest tak, że prezydent ma inicjatywę w zakresie zmiany konstytucji. To wynika wprost także z rozdziału XII konstytucji, tam gdzie się wskazuje uprawnione podmioty.

 

- Prezydent sam określa sposób realizacji tych kompetencji i myślę, że ta informacja wczoraj po raz pierwszy została przedstawiona w sposób bardzo przemyślany i związany także z kontekstem święta Konstytucji 3 maja - ocenił. - Myślę, że premier znała oczywiście kontekst związany z dyskusją, która się toczy - wskazał Mucha.

 

Mucha podkreślił, że prezydent zapowiedział jedynie inicjatywę referendalną.

 

- Pan prezydent nie przesądził tego, czy będzie dokonywana zmiana w sensie całkowitej zmiany konstytucji, czy będzie zmiana dokonywana co do poszczególnych przepisów konstytucji - dodał Mucha.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie