ONR zamierza pozwać stowarzyszenie prowadzące Teatr Trzyrzecze

Polska
ONR zamierza pozwać stowarzyszenie prowadzące Teatr Trzyrzecze
PAP/Leszek Szymański

Działacze ONR chcą pozwać stowarzyszenie prowadzące Teatr Trzyrzecze i związane z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w związku z publikacjami, które - według nich - szkalują ich organizację. To były kłamstwa i oszczerstwa - oświadczyli.

- Chcieliśmy dzisiaj ogłosić, że nasz zespół prawny konstruuje pozew przeciwko teatrowi, stowarzyszeniu teatralnemu TrzyRzecze, który stoi za działalnością Ośrodka Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ten ośrodek działał na niekorzyść naszego stowarzyszenia naszej organizacji - powiedział na czwartkowym briefingu zorganizowanym przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie rzecznik Obozu Narodowo-Radykalnego Tomasz Kalinowski.

 

W tym kontekście Kalinowski mówił o rzeczach, które "pisało to stowarzyszenie", publikacjach, które "były cytowane przez największe stacje i portale internetowe w Polsce". - Uważamy, że nie może mieć miejsca szkalowanie dobrego imienia legalnie działającej organizacji - dodał.

 

- Uważamy, że były to wszystko kłamstwa i oszczerstwa - nazywanie naszego stowarzyszenia nazistowskim, faszystowskim, rasistowskim czy ksenofobicznym. Na to nie wyrażamy zgody i dlatego będziemy wchodzić na drogę prawną - oświadczył Kalinowski.

 

Rzecznik ONR zaznaczył jednocześnie, że pozew nie jest inicjatywą tylko ONR, ale - jak powiedział - "środowisk narodowych, środowisk katolickich, środowisk kibicowskich, które nie zgadzają się na kłamliwe treści, które publikuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, za którym stoi Teatr TrzyRzecze".

 

"Ośrodek chce wnioskować o zdelegalizowanie ONR-u"

 

Teatr Trzyrzecze prowadzony jest przez Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej. Stowarzyszenie to założyło również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, które początkowo działało w Białymstoku, obecnie jego siedziba znajduje się w Warszawie.

 

Odnosząc się do zapowiedzi ONR złożenia pozwu, Rafał Gaweł, prezes Stowarzyszenia, współzałożyciel i dyrektor Teatru Trzyrzecze powiedział w czwartek, że ośrodek chce "wnioskować o zdelegalizowanie ONR-u w Polsce".

 

- Uważamy, że jest to organizacja, która propaguje zakazany w Polsce totalitarny ustrój państwa i myślę, że oni wiedzą, że my mamy coraz więcej dokumentacji na ten temat. Coraz więcej dokumentacji potwierdzającej fakt promowania przez nich takiego totalitarnego ustroju państwa, faktu używania przemocy - powiedział Gaweł.

 

- Myślę, że te pogróżki, takie bardzo nieskonkretyzowane, wynikają z tego, że po prostu boją się tego, co się wydarzy - dodał Gaweł.

 

Możliwe procesy przeciwko mediom oraz osobom prywatnym

 

Członek ONR i prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz powiedział na czwartkowym briefingu, że sprawa "hejtu" skierowanego przeciwko ONR powoduje, organizacja ta "w tej chwili bardzo mocno przygotowuje się i zabezpiecza dowody na rzecz innych przestępstw bijących w jej dobre imię". Dopytywany, Bąkiewicz powiedział, że zabezpieczane są screeny z portali internetowych, gazety, "w których takie słowa miały miejsce, zapisy Twittera".

 

- Nasi prawnicy to zabezpieczają prawdopodobnie u notariuszy, żeby potwierdzić wiarygodność tych dowodów - dodał.

 

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości stwierdził przy tym, że "być może jeśli warunki finansowe pozwolą", będą wytaczane kolejne procesy. - Również mediom, które kłamliwie insynuują, że jesteśmy faszystami, nazistami oraz osobom prywatnym i publicznym, które również takie działania podejmują - powiedział Bąkiewicz.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie