Nowe ministerstwa w Finlandii. Minister ds. europejskich postulujący wyjście z UE

Świat
Nowe ministerstwa w Finlandii. Minister ds. europejskich postulujący wyjście z UE
pixabay.com/public domain

Rząd Finlandii od piątku zyska trzy resorty. Obejmą je: minister ds. europejskich, który postuluje wyjście kraju z UE, minister sprawiedliwości przeciwny konstytucyjnym ograniczeniom parlamentu i minister rolnictwa, zainteresowany współpracą handlową z Rosją.

Premier Juha Sipila (KESK) w połowie kadencji zdecydował się powiększyć swój centroprawicowy gabinet. Fiński rząd od kwietnia 2015 roku tworzą trzy partie: konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), umarkowane Centrum Finlandii (KESK) oraz populistyczni Finowie (F).

 

Stanowisko ministra kultury, sportu i spraw europejskich obejmie Sampo Terho (F). Dotychczas funkcje ministra kultury i szkolnictwa łączyła Sanni Grahn-Laasonen (KOK). Grahn-Laasonen pozostanie ministrem szkolnictwa.

 

Z kolei nowym ministrem sprawiedliwości będzie Antti Hakkanen (KOK). Dotychczas funkcję ministra sprawiedliwości oraz pracy łączył Jari Lindstrom (F), który odtąd będzie zajmował się tylko sprawami zatrudnienia.

 

Zmiany nastąpiły także w resorcie rolnictwa i środowiska, kierowanym dotąd przez Kimmo Tiilikainena (KESK). Wyodrębnionymi sprawami gospodarki rolnej i leśnej zajmie się Jari Leppa (KESK).

 

Najwięcej dyskusji w fińskich mediach wzbudziło powołanie na stanowisko eurosceptyka Terho - polityk znany z kontrowersyjnych wypowiedzi o członkostwie Finlandii w UE i strefie euro, postulujący wyjście kraju z tych struktur, ma być odpowiedzialny właśnie za sprawy europejskie.

 

"Nasi wyborcy nie są z nas w pełni zadowoleni"

 

Na pierwszomajowym wiecu w Helsinkach Terho powiedział, że partia Finowie w przyszłości powinna być ugrupowaniem patriotyczym, które ceni Finlandię, fińskość i fińską niepodległość oraz sprzeciwia się członkostwu kraju w UE.

 

Terho, z wykształcenia historyk, był eurodeputowanym w latach 2011-2015. W 2015 roku zdobył mandat posła do fińskiego parlamentu. i jest obecnie jednym z głównych kandydatów do objęcia funkcji szefa partii Finowie w wewnątrzpartyjnych wyborach 10-11 czerwca.

 

- Nasi wyborcy nie są z nas w pełni zadowoleni. Musimy zmobilizować się i odnowić - mówił Terho 1 maja. Przyznał, że w kwietniowych wyborach lokalnych w Finlandii jego partii się nie powiodło - uzyskała tylko 8,8 proc. głosów, podczas gdy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku było to 17,6 proc.

 

W ostatnich tygodniach Terho przekonywał w mediach, że Finlandia mogłaby w przyszłości przeprowadzić referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE oraz powinna opuścić strefę euro.

 

Wypowiedzi Terho skomentował obecny minister finansów Petteri Orpo (KOK). „Członkowie fińskiego rządu nie mogą wypowiadać się w takim tonie. Zgodnie z programem rządu i własnym interesem Finlandia jest aktywnym członkiem UE i należy do strefy euro” - przypomniał Orpo.

 

"Z góry zakłada się niekonstytucyjność"

 

Terho w środę wieczorem w państwowej telewizji Yle ocenił, że referendum w sprawie członkostwa Finlandii w UE na pewno nie odbędzie się w obecnej kadencji parlamentu.

 

Z kolei Antti Hakkanen, który w piątek obejmie stanowisko ministra sprawiedliwości, to 32-letni prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym i prawie pracy. Od wielu lat działał w młodzieżówce KOK. W wyborach do fińskiego parlamentu w 2015 roku po raz pierwszy został posłem. Był członkiem m.in. parlamentarnej Komisji Konstytucyjnej.

 

Hakkanen wywołał dyskusję, gdy w środę publicznie powiedział, że parlamentarzyści w ramach jednej kadencji powinni mieć większe prawo do podejmowania decyzji bez konstytucyjnych barier. Wskazał, że obecnie wiele inicjatyw nie jest nawet poddawanych pod dyskusję, bo z góry zakłada się ich niekonstytucyjność. Według Hakkanena w szybko zmieniających się czasach, kiedy społeczeństwo potrzebuje reform, które usprawnią działanie państwa i postawią gospodarkę na nogi, ramy konstytucyjne nie mogą być zbyt dużym ograniczeniem, zaś działania polityków oceniają wyborcy. Jednocześnie zastrzegł, że istnieją fundamentalne zasady konstytucyjne, których przekroczyć nie można.

 

Kraj bez Trybunału Konstytucyjnego

 

W Finlandii nie istnieje Trybunał Konstytucyjny. Opinie dotyczące zgodności z konstytucją projektów ustaw wydaje parlamentarna Komisja Konstytucyjna. Kontrolę praworządności sprawują również konstytucyjne organy: Kanclerz Sprawiedliwości oraz Parlamentarny Ombudsman. Nadzorują one zgodność z prawem aktów urzędowych oraz przestrzeganie konstytucyjnych praw i wolności, a także praw człowieka. Prawem weta dysponuje też prezydent. Ponadto zgodnie z fińską konstytucją, jeżeli zastosowanie przepisu ustawy w sprawie rozpatrywanej przez sąd jest wyraźnie sprzeczne z konstytucją, sąd uznaje pierwszeństwo zapisów ustawy zasadniczej.

 

Nowy minister rolnictwa i lasów Jari Leppa, z wykształcenia technik rolnictwa, jest rolnikiem i hodowcą. W parlamencie zasiada od 1999 roku. W środę wieczorem na antenie telewizji Yle odniósł się do możliwości współpracy handlowej z Rosją. Powiedział, że dopóki istnieją sankcje ze strony UE, Finlandia nie zamierza tego zmieniać, ale pozostaje w gotowości do podjęcia współpracy ze stroną rosyjską po zniesieniu ograniczeń, ponieważ jest to rynek atrakcyjny dla Finów, w szczególności jeśli chodzi o region Petersburga.

 

Nowi ministrowie otrzymają nominacje z rąk prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w najbliższy piątek.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie