Nawalny dostał paszport, ale ma nie wyjeżdżać za granicę

Polska
Nawalny dostał paszport, ale ma nie wyjeżdżać za granicę
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) zażądała od opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, by nie wyjeżdżał za granicę ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe - poinformował adwokat polityka. Wcześniej w czwartek Nawalny dostał paszport po pięciu latach odmów.

Adwokat Wadim Kobziew poinformował na Twitterze, że przedstawicielka FSIN "bardzo stanowczo prosiła o przekazanie Nawalnemu, że osoby skazane mają zakaz wyjeżdżania za granicę".

 

Chciał wyjechać na leczenie

 

Wcześniej w czwartek Nawalny poinformował, że otrzymał paszport, i wyraził nadzieję, że będzie mógł wyjechać za granicę, by leczyć chore oko. Opozycjonista stracił ponad 80 procent widzenia w prawym oku w rezultacie chuligańskiego ataku.

 

Lekarze oceniają, że zmiana nie jest na razie nieodwracalna. Do napadu doszło 27 kwietnia, niezidentyfikowani sprawcy chlusnęli politykowi w twarz środkiem odkażającym, tzw. zielonką. 2 maja Nawalny poinformował, że złoży skargi na bezczynność policji w sprawie ataku.

 

Nawalny dwukrotnie został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, co w Rosji stanowi podstawę do zabronienia obywatelowi wyjazdu za granicę.

 

Sąd odrzucił apelację opozycjonisty

 

W środę sąd w Kirowie odrzucił apelację opozycjonisty od jednego z tych wyroków i automatycznie wyrok pięciu lat kolonii karnej w zawieszeniu stał się prawomocny. Obrońcy Nawalnego zapowiedzieli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).

 

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - opublikował w marcu materiał śledczy dotyczący domniemanego ukrytego majątku premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Po publikacji wezwał do demonstracji przeciwko korupcji; na jego apel tysiące ludzi wyszły 26 marca na ulice w wielu miastach Rosji. Opozycjonista zadeklarował też zamiar startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie