Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury

Polska

Rozpoczęły się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak powiedział w czwartek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, egzamin przebiegł spokojnie.

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie, według maturzystów, były czwartkowe tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

 

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

 

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: "Praca - pasja czy obowiązek", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment o pilotach pochodził z "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

 

"Wesele" i artykuł z "National Geographic"

 

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów, w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

 

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i artykuł z "National Geographic" o wymierających językach.

 

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

 

Życzenia od premier i prezydenta

 

Powodzenia życzyła maturzystom premier Beata Szydło.

 

 

Jak podkreśliła w nagraniu Szydło, matura to moment, w którym "trzeba przede wszystkim dokonywać wyboru tego, co chce się robić w przyszłości, (...) jaka będzie nasza droga w przyszłym życiu zawodowym".

 

- Ale też pamiętajcie o jednym: matura to jest ten moment, kiedy człowiek musi podsumować, to, co już za nim, to, co zrobił, czego się dowiedział. Dacie sobie z tym doskonale radę, ponieważ ciężko pracowaliście, jesteście na pewno świetnie przygotowani, ale matura to jest ten moment również, kiedy człowiek dokonuje wyboru po to, żeby realizować swoje marzenia i ambicje. I tego wam życzę. Życzę wam, żebyście po pierwsze zdali jak najlepiej - nie denerwujcie się, jesteście przygotowani, poradzicie sobie świetnie - a po drugie życzę wam, żebyście dostali się potem na wymarzone kierunki studiów, żebyście realizowali swoje marzenia i swoje ambicje - powiedziała premier.

 

"Świat wartości ludzi dorosłych i przywilejów studenckich"

 

Wskazując na stojący za nią budynek, powiedziała, że sama wiele lat temu, w tym liceum im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu również przeżywała "takie maturalne stresy, przed jakimi wy teraz stoicie". - Ale wiem, że kiedyś w przyszłości, tak jak ja w tej chwili, będziecie te chwile wspominali bardzo ciepło, będziecie pamiętali przede wszystkim o tym, co wydarzyło się najlepszego. Życzę wam wszystkiego dobrego, powodzenia! Trzymam kciuki, dacie radę - dodała szefowa rządu.

 

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska napisała na stronie internetowej MEN, że przed maturzystami czas wyjątkowej próby. "Skończyliście edukację w szkole ponadgimnazjalnej i przystępujecie do egzaminu maturalnego, określanego mianem przepustki do dorosłości. Życzę, aby osiągnięte wyniki były nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście w szkole, ale również wkroczeniem w nowy etap Waszej edukacji - świat wartości ludzi dorosłych i przywilejów studenckich. Niech zdobyta przez Was wiedza przyczyni się w przyszłości do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów własnej drogi rozwoju osobistego i zawodowego" - napisała Zalewska.

 

Życzenia dla maturzystów zamieszczono również na twitterowym profilu Kancelarii prezydenta RP. "Rozpoczęły się matury. Życzymy świetnych wyników i trzymamy kciuki! Powodzenia!" - napisano.

 

 

Dwa egzaminy ustne

 

Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są to głównie osoby, które chcą poprawić swój wynik. Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w czwartek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym jest ponad 290 tys.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

 

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

 

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

 

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

 

Egzaminy rano i po południu

 

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

 

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

 

Egzaminy pisemne przeprowadzane są rano i po południu. W czwartek po południu będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 26 maja.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie