Centrum Lewady: Rosjanie dumni z kraju i armii. Poczucie dumy wzrosło znacząco po aneksji Krymu

Świat
Centrum Lewady: Rosjanie dumni z kraju i armii. Poczucie dumy wzrosło znacząco po aneksji Krymu
pixabay.com/public domain

67 procent Rosjan odczuwa dumę ze swego kraju, a na trzecim miejscu wśród powodów do dumy znajdują się obecnie rosyjskie siły zbrojne - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Uczucie dumy utrzymuje się od czasu aneksji Krymu - wskazują socjolodzy.

Po 40 procent ankietowanych w kwietniowym sondażu uznało za główną pozytywną cechę Rosji zasoby naturalne kraju oraz jego historię. Niewiele mniej - 37 procent - wymieniło siły zbrojne. Dopiero za armią znalazła się, z 29 procentami, kultura rosyjska - wynika z badania, o którym napisał w czwartek dziennik "Izwiestija".

 

- Odsetek respondentów, którzy są dumni ze swojego kraju znacząco wzrósł w okresie "postkrymskim", w latach 2014-2015, gdy praktycznie czterokrotnie przewyższył liczbę tych osób, jakie nie są dumne, choć wcześniej wskaźniki były mniej więcej równe. Teraz, choć nastąpił pewien spadek, poziom dumy utrzymuje się na wysokim poziomie - powiedziała badaczka Centrum Lewady Karina Pipija.

 

Duma z sił zbrojnych wzrosła po kampanii syryjskiej

 

Socjolożka uważa za znamienne to, że jeszcze do wiosny 2015 roku rosyjska armia nie znajdowała się w pierwszej trójce "powodów do dumy". Rosjanie częściej wskazywali na osiągnięcia kraju w sporcie czy kulturze, a także na wielkość terytorium Federacji Rosyjskiej. - Jednak po rozpoczęciu kampanii syryjskiej duma z Rosji w jakimś stopniu zaczęła się łączyć z dumą z jej sił zbrojnych. Ta sytuacja w znacznym stopniu utrzymuje się do tej pory - ocenia ekspertka.

 

W najnowszym sondażu widać jednak wzrost liczby tych Rosjan, którzy nie są ze swojego kraju dumni. Stanowią oni obecnie 25 procent, podczas gdy w październiku 2014 roku było to 18 procent. Najrzadziej wymieniane są jako powody do dumy rosyjski system ochrony zdrowia, edukacji, a także osiągnięcia gospodarcze (zebrały 2-5 proc.).

 

Rosja rozpoczęła interwencję zbrojną w Syrii jesienią 2015 roku. Oderwanie od Ukrainy Krymu, uznane przez społeczność międzynarodową za niezgodną z prawem aneksję, nastąpiło wiosną 2014 roku.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie