Większość młodych mężczyzn na Bliskim Wschodzie nie wierzy w równość płci

Świat
Większość młodych mężczyzn na Bliskim Wschodzie nie wierzy w równość płci
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/chinmaker

Młodzi mężczyźni na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce nie wierzą w równość płci i uważają, że zadaniem kobiety jest prowadzenie domu oraz bycie żoną i matką - wynika z badań organizacji Promundo przeprowadzonych na zlecenie agencji ONZ Kobiety. Tak samo uważa niemal połowa kobiet, które wzięły udział w tym badaniu.

Badaniem objęto 10 tys. mężczyzn i kobiet w Egipcie, Libanie, Maroku oraz Autonomii Palestyńskiej (Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu).

 

Od 65 proc. do 75 proc. mężczyzn, którzy wzięli udział w sondażu przeprowadzonym w tej części świata, wyraziło pogląd, że kobiety powinny ograniczyć się do roli gospodyń domowych.

 

Brak "postępowego młodszego pokolenia"

 

- Najbardziej niepokojące i zaskakujące jest to, że młodzi mężczyźni z Maroka, Egiptu czy Zachodniego Brzegu Jordanu nie różnią się w swym tradycyjnym podejściu do roli kobiet od starszego pokolenia - powiedział w wypowiedzi dla agencji Reutera Gary Barker, dyrektor generalny Promundo - organizacji działającej na rzecz równości płci.

 

- W każdym kraju, gdzie prowadziliśmy podobne badania, młodsze pokolenie było zazwyczaj bardziej postępowe w swych poglądach od pokolenia starszego, które cechowało podejście zachowawcze. W wypadku Maroka, Egiptu i Autonomii Palestyńskiej tak nie jest - ocenił Barker.

 

Badanie pokazało, że niemal 75 proc. ankietowanych mężczyzn w tych krajach uważa, iż panowie powinni być traktowani preferencyjnie, gdy chodzi o dostęp do rynku pracy. Podobną opinię wyraziła porównywalna liczba kobiet.

 

- Nie tylko mężczyźni są zwolennikami patriarchalnego porządku społecznego. Kobiety przyjęły wiele jego postulatów i aprobują takie podejście - oceniła Shereen El Feki, pracownik naukowy z Promundo, a zarazem znana pisarka i działaczka feministyczna. - Walkę o równość płci trzeba zaczynać od zmiany nastawienia nie tylko mężczyzn, ale i kobiet - dodała.

 

Walka o zdobycie pracy

 

W ocenie szefa organizacji Promundo przeświadczenie o tym, że mężczyźni powinni mieć uprzywilejowaną pozycję na rynku pracy, może wynikać z faktu, że Egipt, Maroko i Autonomia Palestyńska przeżywają obecnie trudności gospodarcze i wielu młodych mężczyzn musi walczyć o zdobycie pracy. - Ci, którzy nie są w stanie się utrzymać, czują się bezsilni i upokorzeni, co przekłada się na ich poglądy o konieczności zagwarantowania preferencji dla mężczyzn - dodał Gary Barker.

 

Agencja Reutera wskazuje, że w regionie, gdzie przeprowadzono badania zlecone przez ONZ Kobiety, zaledwie 25 proc. wszystkich kobiet pracuje zawodowo, co jest najniższym wskaźnikiem w skali całego globu.

 

ONZ Kobiety jest agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Działa na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet (ang. United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women). Została utworzona w czerwcu 2010 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie