Portal społecznościowy dla dżihadystów

Świat
Portal społecznościowy dla dżihadystów
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) tworzą własny portal społecznościowy, by bez przeszkód ze strony służb bezpieczeństwa komunikować się między sobą i szerzyć islamistyczną propagandę - poinformował w środę szef Europolu Rob Wainwright. Oświadczył, że nową platformę internetową odkryto w zeszłym tygodniu podczas 48-godzinnej operacji wymierzonej w treści ekstremistyczne w internecie.

- W ramach tej operacji odkryliśmy, że IS rozwija własną platformę społecznościową, własny zakątek internetu, by rozpowszechniać swoje postulaty. Jakaś część członków IS (...) w dalszym ciągu wprowadza w niej zmiany - powiedział Wainwright na konferencji bezpieczeństwa w Londynie.

 

W operacji przeciw dżihadystom uczestniczyli Polacy


Podczas koordynowanej przez Europol akcji z udziałem przedstawicieli służb z USA, Belgii, Grecji, Polski i Portugalii, która była wymierzona w materiały należące do IS i Al-Kaidy, zidentyfikowano ponad 2 tysiące przykładów ekstremistycznych treści w mediach społecznościowych.


Dżihadyści często posługiwali się popularnymi mediami społecznościowymi, by komunikować się w internecie i szerzyć propagandę; w ubiegłym roku szczególnie często używano komunikatora Telegram.


Firmy technologiczne takie jak Facebook czy Google zaczęły być poddawane coraz większej presji, by aktywniej walczyć z ekstremistycznymi treściami w internecie i utrudnić organizacjom takim jak IS wykorzystywanie ich usług do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości.

 

"Utrudniliśmy im funkcjonowanie w cyberprzestrzeni"


Zdaniem Wainwrighta IS tworzy własne media społecznościowe, by obejść utrudnienia związane z działaniami służb wywiadowczych, policji i sektora technologii.


- Bez wątpienia bardzo utrudniliśmy im funkcjonowanie w cyberprzestrzeni, ale nadal jesteśmy świadkami publikowania tych strasznych nagrań wideo (np. z egzekucji przeprowadzonych przez IS na jeńcach - red.), ich komunikacja nadal prowadzona jest na wielką skalę w internecie - powiedział szef Europolu. Dodał, że nie wie, czy pod względem technicznym trudniej byłoby zlikwidować platformę internetową, jaką obecnie tworzy IS, niż prowadzić walkę w cyberprzestrzeni z dżihadystami na dotychczasowych zasadach.


Wainwright wyraził też nadzieję, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co ma nastąpić najpóźniej w 2019 roku, nie osłabi współpracy obu stron w sferze bezpieczeństwa. Europa stoi w obliczu "najpoważniejszego zagrożenia terrorystycznego w tym pokoleniu" - powiedział.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie