Piwo lepsze niż środki przeciwbólowe? Tak twierdzą naukowcy

Świat
Piwo lepsze niż środki przeciwbólowe? Tak twierdzą naukowcy
Pixabay/Republica

Na ból najlepsze są podobno środki przeciwbólowe, okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Naukowcy z Uniwersytetu Greenwich przeprowadzili bowiem serię badań i eksperymentów dotyczących wpływu alkoholu na odczuwanie bólu. Okazało się, że wystarczą dwa kufle piwa, by zmniejszyć uczucie dyskomfortu z powodu bólu o około 25 procent!

Seria 18 różnych badań została przeprowadzona na 400 ochotnikach. U większości z nich zauważono, że dawką, która najskuteczniej walczy z bólem jest litr piwa, czyli około 0,8 promila. Mniejsza dawka nie dawała żadnych rezultatów, większa natomiast już ich nie poprawiała.

 

W eksperymencie, którego wyniki opisano w The Journal of Pain, wykorzystywano także inne alkohole. Jednak nawet w przypadku identycznych dawek, to piwo przynosiło najlepsze efekty.

 

"Alkohol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym"

 

Mechanizm takiego działania nie został jednak do końca wyjaśniony, naukowcy mają więc dwie hipotezy. Pierwsza mówi o obniżeniu poziomu lęku przed bólem, co subiektywnie sprawia, że jest on odczuwany jako mniej intensywny. Druga hipoteza mówi o bezpośrednim wpływie na ośrodki bólowe w mózgu, co zagłuszałoby samo odczuwanie dyskomfortu.

 

Dr Trevor Thompson, kierujący badaniami na londyńskim uniwersytecie w Greenwich, powiedział: "znaleźliśmy silne dowody na to, że alkohol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym. Można go porównywać z lekami opioidowymi, takimi jak kodeina, a efekt jest silniejszy niż w przypadku paracetamolu".

 

Alkohol w nadmiarze szkodzi zdrowiu

 

Teraz naukowcy muszą sprawdzić dlaczego piwo działa tak samo jak środki przeciwbólowe. Jeśli uda im się to odkryć, które związki alkoholu uśmierzają ból, może doprowadzić to do przełomu w medycynie i pojawienia się na rynku leków imitujących to działanie.

 

Warto przypomnieć, że inne badanie przeprowadzone w ubiegłym miesiącu wykazało, że regularne picie niewielkich ilości piwa lub wina może zmniejszyć ryzyko ataku serca aż o jedna trzecią.

 

Specjaliści ostrzegają jednak że regularne picie w walce z bólem może powodować inne problemy zdrowotne i lepiej w przypadku długotrwałego bólu odwiedzić lekarza niż sklep monopolowy.

 

independent.co.uk, Daily Mail

dk/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie