En Marche! Macrona może być największą partią we francuskim parlamencie

Świat
En Marche! Macrona może być największą partią we francuskim parlamencie
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Partia En Marche! centrysty i kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma szansę stać się najsilniejszym ugrupowaniem we francuskim parlamencie po czerwcowych wyborach - wynika z opublikowanego w środę sondażu przeprowadzonym na zlecenie dziennika "Les Echos".

Sondaż przeprowadzony przez przez ośrodek OpinionWay-SLPV Analytics wskazuje, że En Marche! może uzyskać nawet 249-286 miejsc w liczącym ogółem 577 mandatów Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu.


Pozostałe partie centrowe oraz konserwatywne zdobyłyby ok. 200-210 mandatów, rządząca obecnie Partia Socjalistyczna - 28-43, a skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen, która zmierzy się z Macronem w drugiej turze wyborów prezydenckich - 15-25 mandatów.


To pierwszy sondaż opublikowany przez wyborami parlamentarnymi, których pierwsza tura odbędzie 11 czerwca, a druga - 18 czerwca. Badanie objęło tylko okręgi wyborcze w kontynentalnej Francji, w których wyłania się 535 spośród 577 deputowanych Zgromadzenia Narodowego.

 

Faworyt Macron vs. skrajnie prawicowa Le Pen


W najbliższą niedzielę, 7 maja, we Francji odbędzie się druga, rozstrzygająca tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się uważany za faworyta Macron oraz skrajnie prawicowa Le Pen.


Zarówno Macron, który założył En Marche! zaledwie rok temu, jak i Le Pen, której Front Narodowy ma w obecnym parlamencie tylko dwa mandaty, byli wielokrotnie pytani o zdolność do zbudowania parlamentarnej większości - przypomina Reuters.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie